<p>Több mint 8 milliárd forinttal, azaz csaknem 27 millió euróval támogatta tavaly a magyar állam a szlovákiai magyar szervezeteket a Bethlen Gábor Alapon keresztül. A támogatás több mint felét a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház kapta.</p>
8 milliárd forintot osztott ki a Bethlen Alap
A reformátusok támogatása a Bethlen Gábor Alap (BGA) honlapján fellelhető 2016-os határozatokat megvizsgálva csaknem 5 milliárd forintot tesz ki, több tételben. 3,14 milliárd forinttal (több mint 10 millió euróval) támogatta a magyar állam az óvodák és bölcsődék fejlesztési programját és működtetését. Géresi Róbert püspökhelyettes lapunknak azt mondta, hogy a támogatás felhasználásainak részleteiről február elején egyeztet az egyház. A programba várhatóan bevonják a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségét is, amely az óvodafejlesztés pedagógiai szakmai részleteinek kidolgozásáért lesz felelős. Az egyház további 1,7 milliárd forintot (csaknem 5,7 millió eurót) kapott emellett programjának, célkitűzéseinek és ingatlanberuházásainak támogatására – a szervezet egyelőre ennek a támogatásnak a részleteit sem árulta el.
Decemberi pénzosztás
A BGA a legnagyobb összegű támogatások kiosztását 2016 utolsó hónapjára hagyta. Decemberben hagyta jóvá az alap négytagú bizottsága több egyházi oktatási intézmény támogatását: a gútai Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpont ingatlanberuházásra 570 millió forintot (1,8 millió eurót), a komáromi Marianum Egyházi Iskolaközpont 186 millió forintos (600 ezer euró) támogatást kapott. Sok pénz ment a kelet-szlovákiai magyar szervezetekhez is. A kassai Rovás alkotócsoport új épületére 280 millió forintot (903 ezer eurót) szánt a BGA, a Csemadok kassai városi választmánya 129 millió forintot (416 ezer eurót) kapott a Márai-ház megvásárlására. Maga a Csemadok az elérhető dokumentumok szerint 143 millió forintos (461 ezer euró) magyarországi támogatást kapott. A Szent László-búcsút szervező debrődi önkormányzat Gergely Papp Adrianna polgármester, az MKP elnökségi tagja elmondása szerint egy zarándokszálló kialakítására kapott 126 millió forintot (406 ezer eurót), a nagyidai Ilosvai Néptáncegyüttes pedig 118 millió forintot (381 ezer eurót) nyert el ingatlanberuházásra, a néptáncegyüttes polgári társulása további 10 millió forintot próbaterem kialakítására.
Nemzeti jelentőség
A többi nemzeti jelentőségű intézmény közül a legmagasabb támogatást a Szövetség a Közös Célokért MKP-közeli szervezet kapta, mely a felvidék.ma hírportál működésére szerzett 65 millió forintot (210 ezer eurót). A Szlovákiai Magyar Televíziósok Szövetsége ennél kevesebb pénzből, 41 millió forintból (132 ezer euróból) működtet egy másik hírportált, a hírek.sk-t.
A Fórum Kisebbségkutató Intézet működési és épületfelújítási költségeinek támogatására 45 millió forintot (145 ezer eurót) kapott. A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége 43 millió forinthoz (139 ezer euróhoz) jutott, a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége 5 millió (16 ezer euró), a Szlovákiai Magyar Írók Társasága és a Kortárs Magyar Galéria Alapítvány 7-7 millió forintot (22,6 ezer eurót) kapott a BGA-tól.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.