A Nagyszombat melletti Gerencséren található mezőgazdasági vállalkozás széles körben is ismert, főleg elnökének, Ing. Štefan Marioth, CSc.-nek köszönhetően, aki a szlovákiai mezőgazdaság elismert szakértője. Idén szeptemberben már húsz éve, hogy a „szarvaslogós” gépek meghonosodtak a cégnél, az elégedettség a mai napig tart.
Két évtizedes tapasztalat a John Deere gépekkel
A tapasztalt elnök után mostanság már unokája, Michal Kopecký mérnök kezdi átvenni a stafétát, aki napjainkban a növénytermesztés-menedzsment szak végzőse, agronómusként dolgozik a cégnél, és gondoskodik a Nagyszombat környéki, túlnyomórészt termékeny fekete talaj megműveléséről.
„Szövetkezetünk jelenleg 740 hektár szántót kezel, és kizárólag a növénytermesztésre koncentrál. Klasszikus mezőgazdasági növényeket termesztünk, amelyek közé tartozik az őszi búza, kukorica, napraforgó, repce, de alkalmanként árpát is bevonunk a vetésforgóba. Az alap azonban a búza, amit vetésterületünk közel felén termesztünk” – mondja a szövetkezet agronómusa. „Mindig is a búza és a kukorica termesztésére fókuszáltunk. De most kötelező váltogatni a terményt. Ma már sajnos nehéz felbecsülni, hogy melyik évben érdemes kukoricát vetni, figyelembe véve a betakarítás utáni feldolgozás költségeit. Emiatt egy idő után ismét beiktattuk a vetésforgóba a napraforgót, ami nem olyan problémás elővetemény a búzánál, ugyanakkor igyekszünk a szóját és a borsót is bevonni a vetésforgóba” – teszi hozzá a szövetkezet elnöke, Štefan Marioth, aki szerint óriási probléma az állattenyésztés fokozatos csökkenése Szlovákiában. Amíg minden vállalkozásban volt állattenyésztés, a terület 20-25%-a általában takarmány volt, ami nemcsak a szükséges tápanyagokat juttatta a talajba, hanem egyfajta meliorációs funkciót is betöltött.
A helyi agronómus szerint az idei termések átlagosak, sőt átlag alattiak voltak a nagyszombati táblákon a rágcsálók okozta problémák miatt. A 2,5 t/ha hozamot látva a repcetermesztő gazdáknak nincs okuk az örömre, de még mindig vannak olyan vállalkozások, amelyek sokkal rosszabbul jártak idén. Az agronómus a 6,5 t/ha átlaghozamot a búza esetében hasonlóképpen értékeli, különösen az elmúlt meleg tél után, amikor elmondása szerint a kártevők és gombás betegségek elszaporodtak.
A helyi szövetkezetet azért választottuk beszélgetőpartnerünknek, mert itt az együttműködés már kerek 20. évre tekint vissza. Ilyen hosszú távú együttműködés ritka a piacon. A szövetkezet elnöke egyéni vállalkozóként vásárolta meg az első John Deere gépet, de a márka már 2003-ban megjelent a szövetkezetben, ami nem volt más, mint egy 6920S traktor. Egy évvel később megérkezett a céghez az első John Deere gabonakombájn. Egy WTS modellről volt szó, amely a cég agronómusa szerint valószínűleg még ma is használatban lenne, ha 2012-ben az Agroservis nem hirdetett volna akciót, és így a szövetkezet megvásárolta a T560-as modellt. „Rendkívül elégedettek vagyunk a T560 kombájnnal, és az évek során nem volt vele komolyabb műszaki probléma. Akkoriban még nem terménytérképek készítésére, vagy útbaigazításra alkalmas rendszerekkel vásároltuk, de így legalább a kezelő nem aludt el munka közben” – mondja nevetve az agronómus, majd így folytatja: „A gépet én vezettem. Ezzel a kombájnnal gyakorlatilag tizenhat éves korom óta járok, és ennek köszönhetően a szántóföldek jól fel vannak térképezve mind a kombájnista, mind az agronómus szemszögéből. Ha a jövőben újra megújítjuk technológiánkat, akkor arra számítunk, hogy a John Deere márka által kínált modern rendszerek egyre nagyobb mértékben jelennek meg cégünknél. Ezeket azonban még nem építettük be nagy léptékben a technológiánkba.”
A szövetkezet gépparkjának legújabb tagja 2021-től a John Deere 7R 270 traktor. A legújabb traktornál már a helyi gazdák is precíz útbaigazítást alkalmaznak, amit például a talajművelésnél nagyra értékelnek. „Az útmutatásnak köszönhetően nagy sebességgel is egy vonalban dolgozhatunk a gépeinkkel. A hatméteres vázzal teljes sebességgel haladunk, ezzel időt, fáradságot és üzemanyagot takarítunk meg” – dicsekszik az agronómus.
A minőségi és hosszú élettartamú gépre példa lehet a 6930-as traktor. A szövetkezet elnöke szerint több mint tizenkét éve áll a szövetkezet szolgálatban, és ma is a helyi géppark alapját képezi. „Ahogy Emil Špaldon akadémikus mondta, a mezőgazdasági technológia alapja az, hogy mindent időben, jó minőségben és maradéktalanul elvégezzünk. A John Deere gépei már évek óta a segítségünkre vannak ebben. Hatalmas előny számunkra, hogy az Agroservis közvetlen szomszédságában van egy szerviz. Amikor a munkásunknak gondja van a betakarítógéppel, akkor nem engem vagy az agronómust hívja, hanem közvetlenül a szervizt, aki segít neki. Ez egy olyan előny, amelyet nagyon nagyra értékelünk” – hangsúlyozza az elnök.
https://www.agroservis.sk/clanok-dve-desatrocia-skusenosti-so-strojmi-john-deere/
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.