Vita a végkielégítésekről

Pozsony. Ne kapjanak lelépési díjat azok a honatyák, akik a hazai törvényhozásból hamarosan átülnek az Európai Parlamentbe! – vetette fel Pavol Minárik, a KDH frakcióvezetője. Ha az indítványt nem támogatná a többség, a Brüsszelbe távozók mintegy 200 ezer koronát tehetnének zsebre.

A megválasztott 14 euroképviselő közül heten jelenleg a pozsonyi parlamentben ülnek, ám mivel a két mandátum összeegyeztethetetlen, hamarosan formálisan lemondanak. A vonatkozó jogszabály értelmében jár az öthavi bérnek megfelelő végkielégítés – áprilistól a képviselői alapfizetés 43 390 korona, azaz a lelépő 216 950 lenne –, ha letelik a megbízatási időszak vagy a képviselő lemond mandátumáról, viszont újraválasztása esetén a pénzt nem kapja meg. Kérdéses, minek számít, ha valakit megválasztanak EP-képviselőnek. Ez a probléma mindjárt a választás másnapján felmerült, és Michal Dyttert parlamenti szóvivő azzal nyugtatta lapunkat: a szakértők már dolgoznak egy olyan javaslaton, hogy azoknak, akik egyik funkcióból azonnal átlépnek egy másikba, ne járjon pluszpénz. Tegnap pedig Minárik előterjesztett egy módosító indítványt az EP-képviselők fizetését rendező törvényhez, melyet ugyancsak most tárgyal a parlament. A szociális ügyi minisztérium műhelyéből származó tervezet alapján a brüsszeli törvényhozásban ülők pozsonyi kollégáik fizetésének a kétszeresét kapnák, ami csaknem 87 ezer koronának felel meg. Pavol Abrhan kereszténydemokrata honatya felvetette: miért éppen ennyit? „A javaslathoz csatolt magyarázatból nem derül ki számomra, miért kell kétszer anynyit keresniük, mint nekünk. Ráadásul a törvényhez mellékelt öszszehasonlítás szerint a többi tagállamban az EP-képviselők illetménye nem haladja meg sem a parlamenti képviselők, sem a miniszterek bérét” – mutatott rá Abrhan. „Az érintett hét képviselő és a frakcióvezetők aláírták Minárik beadványát, úgyhogy a lelépési díjjal nem lesz gond. A szavazást a havi fizetés miatt – de csak technikai okokból – halasztottuk jövő hétre: külön pontban kell feltüntetni, hogy az EP-fizetés megfeleljen-e a hazai képviselői bérnek, vagy annak kétszerese legyen-e. Meg kell oldani, hogy mindkét elképzelésről külön lehessen szavazni, és majd jövő héten eldől, a parlament melyik megoldás felé hajlik” – magyarázta lapunknak Bárdos Gyula, az MKP frakcióvezetője. (sza)

Képviselői fizetések az EU-tagállamokban

Olaszország 10 975 Finnország 4 541

Ausztria 8 750 Portugália 4 024

Nagy-Britannia 7 170 Spanyolország 3 056

Németország 7 009 Szlovénia 4 074

Hollandia 6 467 Lengyelország 2 082

ĺrország 5 984 Észtország 1 496

Belgium 5 668 Csehország 1 257

Görögország 5 600 Litvánia 1 183

Dánia 5 555 Málta 1 153

Luxemburg 5 316 Lettország 998

Franciaország 5 206 Magyarország 805

Svédország 4 800 (Az adatok euróban értendők.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?