Pozsony/Kassa/Prága/Bu-dapest. Elmarad a visegrádi négyek tervezett csúcstalálkozója, mert a magyar kormányfőnek a beneši dekrétumokkal kapcsolatos nyilatkozata miatt a szlovák és a cseh miniszterelnök is lemondta részvételét.
Visegrádi politikai vihar
Mikuláš Dzurinda miniszterelnök tegnap döntött úgy, nem vesz részt a visegrádi négyek március elsejére tervezett magyarországi találkozóján. Lépését Orbán Viktor legutóbbi brüsszeli kijelentéseivel indokolta.
Veszélyben az eredmények
„Minden eddigi döntésemmel Szlovákia érdekeit tartottam szem előtt. Most Orbán Viktoron van a sor, hogy átgondolja mindazt, amit az utóbbi napokban mondott. El kell döntenie, hajlandó-e visszatérni az európai kulturált hangnemen alapuló párbeszédhez, vagy továbbra is nacionalista húrokat kíván pengetni” – jelentte ki a kormányfő.
Dzurinda sajnálja, hogy magyar kollégája az utóbbi napokban veszélybe sodorta mindazt, amit három és fél év alatt a két kormány a jószomszédi kapcsolatok terén elért. Lapunk kérdésére a miniszterelnök kijelentette, hogy elhatározása szilárd, ám ez nem azt jelenti, hogy máshol és máskor sem hajlandó találkozni Orbánnal. Jelenleg azonban úgy látja, Szlovákia számára érdemesebb megvárni az áprilisi magyarországi választásokat, és az új kormánnyal folytatni a tárgyalásokat a kedvezménytörvény ügyében. „Orbán Viktorral emberileg is jól megértjük egymást, ám minden barátságban adódnak nézeteltérések. Úgy tűnik, beosztottai nagyon rossz tanácsokkal látták el magyar kollégámat, a választási kampány hevében” – tette hozzá. Dzurinda ismételten megjegyezte, hogy tollát napi 24 órán át készenlétben tartja, ám csak olyan dokumentumot ír alá, amely garantálja Szlovákia önállóságát, összhangban van az alkotmánnyal és a nemzetközi jogszabályokkal. Ezért helyesnek tartja, hogy az illetékes miniszter vizsgálatot kért a Szövetség a Közös Célokért irodáinak tevékenységét illetően. Miloš Zeman cseh kormányfő sem vesz részt – tiltakozásul Orbán Viktor szerdai brüsszeli kijelentései miatt – a visegrádi kormányfők jövő péntekre tervezett magyarországi találkozóján. Zeman ezt a döntését előzőleg egyeztette szlovák és lengyel kollégájával.
Bekéretett nagykövetek
Tegnap bekérették a szlovák külügyminisztériumba Boros Miklós magyar nagykövetet, akitől Maroš Šefčovič, a tárca kétoldalú kapcsolatokért felelős osztályvezetője kért magyarázatot Orbán Viktor európai parlamenti kijelentései miatt. „Ellentétes hatást válthat ki annak kétségbevonása, hogy Magyarország támogatja-e Szlovákia NATO-tagságát, illetve az olyan halott, történelmi témák feszegetése, mint a beneši dekrétumok kérdése” – tájékoztatta lapunkat Boris Gandel külügyi szóvivő. Ján Figeľ uniós csatlakozási főtárgyaló szerint a beneši dekrétumok nincsenek a csatlakozási feltételek között, nem képezik a csatlakozási tárgyalások tárgyát és semmi közük az integrációs folyamathoz. Šefčovič megkérte Boros Miklóst: tolmácsolja a magyar kormánynak, hogy a szlovák kabinetnek érdeke a pozitív kommunikáció folytatása, valamint a felesleges feszültséget és kedvezőtlen hangulatot keltő helyzetek elkerülése.
„Nem kívánom kommentálni” – mondta tömören az Új Szónak Boros Miklós nagykövet a Šefčovičcsal folytatott megbeszéléssel kapcsolatban. Boris Gandel tájékoztatása szerint Boros biztosította Pozsonyt a magyar külpolitika változatlanságáról és megígérte, tájékoztatni fogja Budapestet a szlovák aggályokról, miközben rámutatott: a szlovák fél a magyar kormányfőnek valószínűleg csak a szövegkörnyezetből kiragadott kijelentéseit ismeri, ráadásul azokat is sajtóhírek alapján. Šefčovič erre azt válaszolta: a szlovák diplomácia csak olyan nyilatkozatokra reagál, melyeket alaposan ellenőrzött.
A nyilatkozat kapcsán Rudolf Jindřák cseh külügyminiszter-helyettes felvilágosítást kért Gogolák Gábortól, a prágai magyar nagykövetség ügyvivőjétől. Jindřák közölte: a találkozón meglepetésének adott hangot amiatt, hogy Budapest a dekrétumokból kétoldalú témát igyekszik teremteni.
Martonyi János magyar külügyminiszter sajnálatosnak tartja, hogy „az elmúlt napok dátumegyeztetési problémái után Szlovákia és Csehország most egy, a kétoldalú kapcsolatainkban fel nem vetett és a visegrádi együttműködést nem érintő történelmi tényre hivatkozva lemondta részvételét a március elsejére tervezett visegrádi miniszterelnöki találkozón”. Martonyi leszögezi: a magyar fél változatlanul kész egy kölcsönösen elfogadható időpontban megrendezni a csúcstalálkozót.
Leszek Miller lengyel miniszterelnök sem utazik Magyarországra, mert a cseh és a szlovák kormányfő visszalépése miatt a csúcs értelmét vesztette. A visegrádi miniszterelnököknek módjuk lesz találkozni az EU március 15-én kezdődő barcelonai csúcson. (sza, juk, m)
Schuster és Verheugen a dekrétumokról
Pozsony/Brüsszel. „Rudolf Schuster nem kommentálja a kormányfő döntését” – mondta Ján Füle elnöki szóvivő a miniszterelnök elhatározásával kapcsolatban, mely szerint nem vesz részt a visegrádi miniszterelnöki találkozón. Az államfő ugyanakkor reméli, Mikuláš Dzurinda alapos mérlegelés után és felelőssége teljes tudatában hozta meg döntését. Schuster szerint nem volna helyes boncolgatni a beneši dekrétumok kérdését.
Günter Verheugen, az EU bővítési biztosa tegnap Brüsszelben arról biztosította Jan Kavan cseh külügyminisztert, hogy a Beneš-dekrétumokról soha nem lesz szó az Európai Unió és Csehország között folyó csatlakozási tárgyalásokon. Verheugen a találkozó után kijelentette: a dekrétumokról eddig sem volt szó a tárgyalásokon. A dekrétumoknak nincs és – szerinte – nem is lesz soha közvetlen köze Csehország csatlakozási folyamatához. (s, m)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.