Pozsony. Az egészségügyi minisztérium újra az egészségbiztosítókat vette célba, elkészítette azt a törvénytervezetet, mely elvenné a nyereségüket és a jelenlegi 4-ről 3 százalékra szorítaná le működési költségeiket. A biztosítók tiltakoznak, szerintük a minisztérium javaslata alkotmányellenes, és a megszüntetésükre irányul.
Valentovič harmadik próbálkozása
A tervet alkotmányellenesnek tartják az egészségbiztosítók, sőt a korábbi tervezetet, mely hasonló javaslatot tartalmazott, már elvetette a kormány törvényelőkészítő tanácsa is. „A nyereség felhasználásának korlátozása több ponton is ütközik az alkotmánnyal” – állítja Igor Dorčák, a magán-egészségbiztosítók szövetségének elnöke, Jaroslav Procházka alkotmányjogász elemzésére hivatkozva. Értelmetlennek tartja a nyerség és a működési költségek korlátozását Tomáš Szalay, az Egészségpolitikai Intézet munkatársa is. „A működési költségek korlátozása teljesen téves elképzelés, ebbe az államnak nem kellene beleszólnia. Az ügyfelek szempontjából az a fontos, hogy a biztosító mit teljesít, az államnak ezt kell ellenőriznie, számon kérnie. Vagyis azt, hogy a biztosító jó minőségű és minden ügyfele számára elérhető gyógyellátást biztosít-e, tekintet nélkül arra, hogy ez mibe kerül, ez ugyanis már a biztosító feladata. Az ellenőrzéshez minden eszköz a kormány kezében van” – véli a szakember.
Ivan Valentovič azonban az előző kormányt okolja a kialakult helyzetért, mert részvénytársaságokká alakította az egészségbiztosítókat. Kérdés, hogy a javaslatot támogatják-e majd a Smer koalíciós partnerei, mivel a HZDS és a SNS a több-biztosítós modell megtartását szorgalmazza, a javaslat azonban egyértelműen az egybiztosítós rendszer kialakítására irányul.
Első körben 10 százalékos béremelés
Pozsony. Közeledett a szakszervezetek és az egyetemi kórházak álláspontja a béremelés ügyében, igaz csak az első fázisában. „A júliusi 10%-os béremelés egyre reálisabb, még ebben a hónapban aláírhatjuk a megállapodást” – jelentette ki Andrej Kučinský, az egészségügyi dolgozók szakszervezetének alelnöke. Viszont szeretnék, hogy még idén emelést adjanak a kórházak, erről szeptember végéig szeretnének megegyezni. „A második fázisban újabb 10-20-ot követelünk” – jelentette ki a szakszervezeti vezető. A sztrájkkészültséget egyelőre nem szüntetik meg, a kisebb kórházakkal közvetítő segítségével tárgyalnak, azok ugyanis legfeljebb 10%-os emelést tartanak reálisnak. (lpj, t)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.