Újra nyelvrendőrért kiáltanak

Pozsony. Újra létrejöhet a nyelvrendőrség, legalábbis ezt javasolja a kulturális miniszter és az akadémia elnöke által jegyzett tájékoztató anyag, melyről holnap tárgyal a kormány. Az államnyelv védelméről szóló jelentés szerint sok esetben megsértik a nyelvtörvényt, főleg Dél-Szlovákiában, ezért javasolják, újra vezessék be a pénzbírságot.

A jelentés példákkal is szolgál, kifogásolja, hogy több dél-szlovákiai községben csak magyar nyelven tájékoztatja a lakosságot a hangosbemondó, név szerint említi Nagyszarvát (Dunaszerdahelyi járás) és Szentmáriát (Tőketerebesi járás). A jelentés készítőinek az is szúrja a szemét, hogy bizonyos kulturális rendezvények plakátjai nem a nyelvtörvény előírásainak megfelelően készülnek, vagyis esetenként csak magyarul tájékoztatnak, vagy a szlovák nyelv a második helyre szorul. Szerintük ilyen esetek történtek Ógyallán és Martoson. Kifogásolják egyes emléktáblák elhelyezését, példaként az alsócsitári Kodály-emléktáblát hozzák fel, amely elhelyezésekor, 2005-ben csak magyar nyelvű szöveget tartalmazott. (A jelentés arról nem szól, hogy idén nyáron már elhelyezték a szlovák nyelvű táblát is.)

Biró Ágnes (MKP), a kulturális tárca volt államtitkára szerint a nyelvtörvényt kellene megszüntetni. „Ez a mečiari időkből ránk maradt ereklye a 19. században talán még elfogadható lett volna, de európai uniós tagságunkkal teljesen értelmét vesztette, hiszen minden tagállam nyelve egyenrangú” – mondta lapunknak Biró. A jelentés azonban nem csak a magyarok által lakott régiókban félti a szlovák nyelvet. Kifogásolja, hogy a főváros információs tábláin elsőként az angol szöveg szerepel, ezt követi a szlovák. Elégedetlen a szlovák elektronikus médiák nyelvhasználatával is, kifogásolja, hogy a nyelvet profi szinten használók is gyakran megsértik a szabályait. A szlovák nyelv védelmére szólított fel korábban néhány szlovák nyelvész is, akik bírálták a Szlovák Tudományos Akadémia Ľudovít Štúr Nyelvtudományi Intézetének munkáját is. Kifogásolták, hogy a nyelvbe egyre több idegen, elsősorban angol szó kerül. Slavomír Ondrejovič, az intézet vezetője azonban állítja, hogy a nyelvet nem kell félteni, csak olyan szavakat fogad be, melyekre szüksége van.

A kormány által tárgyalt jelentés készítői kifogásolják, hogy napjainkban csak figyelmeztetni lehet a nyelvtörvény megszegőit, az 1998 utáni módosítás során törölték a büntetés lehetőségét az 1995-ben elfogadott jogszabályból. A jelentés a szankciók újbóli bevezetése mellett azt is javasolja, hogy a köztisztviselők felvételének egyik feltétele legyen a szlovák nyelvtan ismerete, a felvételi során ezt is ellenőrizze a bizottság. (lpj, t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?