Pozsony. Széleskörű konszenzus alakult ki szakmai berkekben a legfontosabb egészségügyi intézkedésekről. A kamarák, a szakszervezetek, az egészségbiztosítók és a szakmai háttérszervezetek képviselői egyetértettek abban, hogy a kormánynak nem az egészségbiztosítókkal kellene foglalkozni, vannak ennél sürgősebb teendői is. Összesen 29 szervezet támogatja a közös álláspontot.
Több pénz kell és reformok
A szakemberek elképzeléseiket eljuttatják a kormány és a parlament képviselőinek, de nem kísérlik meg meggyőzni azokat. „Mi csak a szakmai alapokat biztosítjuk, ha a szakma közös nevezőre tudott jutni, nem látom be, hogy a politikusok erre miért ne lennének képesek” – mondta Štencl. Egyetértettek abban is, hogy meg kell őrizni a több-biztosítós rendszert is. „A kormány nem tehet úgy, mintha zöldmezős beruházásba fogna, a több-biztosítós modellről még 1993-ban megszületett a döntés” – mondta lapunknak Eduard Kováč.
A javaslatok között szerepel az is, hogy a kormány az év végéig fizesse a magasabb egészségbiztosítási járulékot biztosítottjai után. Ezt támogatja a Szlovák Orvosi Kamara (SLK) is, melynek képviselői múlt héten találkoztak Robert Fico kormányfővel. „A miniszterelnök első reakciója az volt, hogy nincs több pénz, és nem is lesz, de később megígérte, hogy mérlegeli annak lehetőségét, hogy tudna-e a kormány több pénzt biztosítani” – mondta Dragula. Anton Szalay, az Egészségügyi Dolgozók Szakszervezetének elnöke szerint a kormány saját programját sem tartja be, mivel abban az szerepel, hogy az átlagbér 5 százalékát fizeti majd biztosítási járulékként. A kormányfővel szívesen találkoznának a szakszervezetek képviselői is, akik május elsejétől sztrájkkészültségben vannak. „Egyelőre nem született megállapodás a találkozóról” – mondta lapunknak Silvia Glendová, a kormányfő szóvivője. Az orvosok komoly forrásnövekedést szeretnének elérni, négy év alatt több mint 40 milliárd korona pluszt követelnek. Adataik szerint idén a nemzeti összterméknek mindössze 6,5 százaléka, mintegy 87 milliárd korona jut az ágazatba, szeretnék, ha ez az arány négy év alatt 7,5 százalékra növekedne, ami mai árakon 130 milliárd koronát jelentene. Az egészségügyi minisztérium álláspontját nem sikerült megszereznünk. (lpj, s)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.