Tíz százalékkal már elégedett lenne az MKP

Pozsony. – Nem támogatja a Magyar Koalíció Pártja (MKP) a Szlovák Gázművek (SPP) magánosítási menetének megváltoztatását és a kormány megbuktatását célzó lépéseket – tolmácsolta az MKP Országos Tanácsa (OT) tagjainak szombati határozatát Bugár Béla pártelnök.

A magyar pártot nyugtalanítja a Demokratikus Baloldal Pártja (SDĽ) magatartása, főleg hogy az SPP privatizációja miatt hajlandó lenne akár a kormányból is távozni. „Nem így kell stabilizálni a helyzetet” – figyelmeztetett Bugár, aki szerint néhány hónappal a választások előtt nem kell felvetni az idő előtti voksolás kérdését. Ilyen javaslatot főleg azon pártok honatyái nem szavaznának meg, melyek jelenlegi támogatottságuk alapján nem jutnának be a parlamentbe. Az MKP nem támogatja a Mikuláš Dzurinda, azaz az egész kabinet elleni bizalmatlansági indítványt. Farkas Pál OT-elnök nem tartja valószínűnek, hogy az SDĽ ezt előterjeszti, mint mondta: ez nem segít a baloldalon, ráadásul amatőr és gazdaságilag megalapozatlan javaslatról van szó.

Az OT tagjai megvitatták a választási program téziseit, amely alapján március közepéig elkészül a választási program. A párt választási főnöke Bugár Béla lesz, bár mint megjegyezte: „Bármi történhet. Kilépek az utcára, elüt egy autó s viszontlátásra.” Úgy tűnik, az MKP önállóan indul a választásokon, ugyanakkor kész tárgyalni egy választások előtti jobboldali koalíció kialakításáról. A pártelnök egy ilyen blokk megalakításában az SDKÚ-val, a DS-szel, az OKS-szel, az ANO-val és a KDH-val számol. Ennek azonban elengedhetetlen feltétele, hogy előbb a szlovák jobboldali erők lépjenek koalícióra, melyhez a kereszténydemokratáknak nem feltétlenül kell csatlakozniuk. „Kizárólag egy ilyen blokk létrehozása után beszélhetnénk arról, ez mit jelent az MKP számára, mi lenne a mi szerepünk. Nem elég a blokkot alkotó pártok preferenciáit összeadni. Az így kapott százalékaránynál több kell” – szögezte le Bugár. Farkas Pál szerint erre a felvetésre azért is nehéz egyenes választ adni, mert egyelőre olvashatatlan kezdeményezésről, nem konkrét ajánlatról van szó.

Az Országos Tanács értékelte a tavalyi év történéseit, és a regionális választásokat egyértelmű sikerként könyvelte el. „Ha a parlamenti választásokon 10 százalék fölötti lesz a támogatottságunk, elégedettek leszünk” – jegyezte meg a pártelnök. Az OT-tagok negatívan értékelték, hogy a nevesítetlen földek kérdését nem sikerült rendezni; elégedetlenségüknek adtak hangot, amiért a párt megalakulásától nem sikerült emelni a párttagok számát. „Körülbelül tízezer tagunk van. Sajnos néhány helyi szervezetünk teljesen bezárult, nem szívesen fogad be új embereket” – mutatott rá Farkas. A párt belügyeit és a választási programot a választások előtti utolsó, májusi ülésen vitatják meg a tanács tagjai. (sza)

Koncoš további minisztercseréket akar

Pozsony. Pavel Koncoš, az SDĽ elnöke további minisztercseréket tart szükségesnek, azonban már nem saját pártja, hanem az SDKÚ tárcavezetőit menesztetné. Elégedetlen Ivan Mikloš kormányalelnökkel és Ľubomír Harach gazdasági miniszterrel. Ezenkívül a baloldal mindenképp a parlament elé viszi az SPP privatizációja leállításának kérdését, az ellenzéki HZDS és SNS már jelezte, az ő szavazataikra számíthat az SDĽ. (sita)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?