Súlyos válság a NATO-ban

Brüsszel. Egyes diplomáciai körök szerint a NATO történetének eddigi legnagyobb belső bizalmi válságát éli át, mások szerint nem akkora a krízis, amilyennek látszik. Lord Robertson NATO-főtitkár mindenesetre komolynak és nehéznek minősítette a szövetségben a három ország vétójával kialakult helyzetet.

Búcsú a gyerekektől. Tegnap is folytatódott az amerikai katonák mozgósítása. ČTK/AP-felvételFranciaország, Németország és Belgium tegnap Brüsszelben megvétózta, hogy a szövetség készenléti katonai intézkedéseket indítson a feltehető iraki háború esetére. Lord Robertson főtitkár az újabb meddő vitát hozó múlt csütörtöki tanácsülés után életbe léptette a NATO-ban szokásos, csendes eljárású határozathozatalt. Eszerint ha a kitűzött határidőig (tegnap 10 óráig) egyetlen tagország sem jelent be kifogást, akkor az általa kidolgozott határozati javaslat, a katonai készenléti intézkedések terve életbe lép, és a katonai hatóságok megbízást kapnak azok megtervezésére. A francia és a belga kormány már vasárnap jelezte, hogy vétózni fog, és számítanak Németország szavazatára is. Az USA még januárban terjesztette elő javaslatait, melyek között szerepelt a szövetség elektronikus légi felderítő AWACS-gépeinek és földközi-tengeri hadiflottájának a térségbe vezénylése, a vegyi, biológiai és atomfegyveres támadásokkal szembeni készültség megerősítése, Patriot légelhárító rakéták szállítása az Irakkal szomszédos Törökországnak, amerikai csapatok tehermentesítése a Balkánon, légtérhasználat biztosítása az iraki térségbe való szállításokhoz. A francia, német és belga felfogás szerint ezek jóváhagyásával a NATO a háború logikájába illeszkedne, holott szerintük Irak lefegyverzése az ENSZ keretében elképzelhető békés eszközökkel is.

A tanács tegnap délután, fél öt után kezdte meg rendkívüli ülését. Közvetlenül a kezdet előtt Franciaország, Belgium és Németország egymondatos nyilatkozatot adott ki arról, hogy készek teljesíteni a szövetségesekkel, különösen Törökországgal szembeni kötelezettségeiket. Döntés tegnap este sem született, a tanácskozás ma délelőtt folytatódik.

Lord Robertson főtitkár szerint vétó miatt nehéz helyzet alakult ki. Hangsúlyozta: nem a lényeget illetően vannak nézeteltérések, hanem a határozat életbe léptetésében van különbség. Nicholas Burns amerikai nagykövet a NATO hitelének válságáról beszélt.

A vita nem késlelteti a támadást

Brit elemzések szerint a NATO jövőjét is kérdésessé teszi a vétó. A BBC katonapolitikai elemzője azt mondta: Párizs a Törökország ügyében alkalmazott vétóval „megrendítő ütést vitt be” a NATO-nak, s egyáltalán nem lehet kizárni, hogy „ez a vég kezdete” a szervezet számára. Colin Powell amerikai külügyminiszter szerint a NATO-nak kötelessége segítenie Törökországnak. Donald Rumsfeld védelmi miniszter leszögezte, hogy a vita nem fogja késleltetni az esetleges amerikai fellépést Irak ellen. Kijelentette, hogy a nézeteltérés nem fenyegeti hosszú távon a szövetség fennmaradását. (mti, t, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?