Óriási terméskiesés várható az aszály miatt

Pozsony/Dunaszerdahely/Komárom/Szepsi. Óriási terméskiesést jósolnak az aszály miatt a dél-szlovákiai agrártermelők. Bár az első káröszszegezéseket csak a jövő hét elejére ígérik, becslések szerint a szárazság sújtotta területeken a kalászosokból idén jó, ha elérik az öt éves átlaghozam felét a repcénél pedig a termés harmadát.

Az idei szárazság súlyosabb a három évvel ezelőtti aszálynál – állítják a mezőgazdasági termelők Pozsonytól Kassáig. Szavaikat alátámasztja a vízgazdálkodási vállalat meliorációs részlegének illetékese is. „Nyugat-Szlovákiában öt hónap alatt 100 milliméternyi csapadék se hullott, amire utoljára 1993-ban volt példa” – nyilatkozta lapunknak Jozef Takáč, aki hétről hétre monitorozza a csapadékhelyzetet. Szavai szerint a szárazság az egész országot sújtja, ám a helyzet a komáromi, érsekújvári, dunaszerdahelyi, galántai régióban a legsúlyosabb. Itt az elmúlt héten legfeljebb 3-5 milliméternyi csapadék hullott, míg Kassa, Rozsnyó, Losonc térségében 14-25 mm.

A csapadékhelyzet a régiókban is eltérő. Például ĺmely és Ógyalla térségében januártól június 8-ig mindössze 70 milliméternyi eső esett, ami csaknem 30 éves rekordnak számít – erősítette meg lapunknak Pastorek Sándor, a komáromi regionális agrárkamara elnöke. A termelők jövő hétre összegezik az első kárbecsléseket. Előzetes felmérések szerint a kalászosok terméshozama ott sem haladja meg a hektáronkénti 3–3,5 tonnát, ahol egyébként 5,5-6 tonnát szoktak termelni. Hasonló helyzetről számolt be Mészáros Árpád, a gombai Agrobio igazgatója is. Két héten belül kezdetét veszi a repce betakarítása, hozama hektáronként a várt 2,5-3 helyett 1 tonna lesz.

Ott, ahol lehetséges, öntözik a határt, az óriási költségek ellenére éjjel-nappal használják a szivattyúkat. Nyugat-Szlovákiában jelenleg az összes növényt öntözni kell, Szepsi és Kassa környékén a zöldségre és a legelőkre kell összpontosítani – tanácsolja a termelőknek Jozef Takáč. „A meglévő öntözőrendszerek csak csapadékpótlásra voltak tervezve, nem állandó öntözésre” – jelentette ki a 4 ezer hektáron vállalkozó Agrobio igazgatója, cége példáján éreztetve a probléma lényegét. „Maximális kihasználás esetén naponta 120-130 hektárt tudunk megöntözni. Tehát ugyanarra a területre 30 nap múlva érünk viszsza.” (gyor, csenics)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?