Nem lesz mindenhol kétnyelvű bizonyítvány?

Pozsony. A január 31-i félévi bizonyítványosztás közeledtével egyre inkább a figyelem középpontjába kerül a kétnyelvű bizonyítványok kiadásának gyakorlata.

A címben feltett kérdés látszólag indokolatlan, hiszen az oktatásügyi államigazgatásról és az iskolai önkormányzatokról szóló törvény lehetővé teszi a kétnyelvű iskolai bizonyítványok kiadását, ugyanakkor számos magyar iskolában nem élnek a törvény adta lehetőséggel, tudtuk meg Hecht Annától, a Dunaszerdahelyi Járási Hivatal Oktatásügyi Főosztályának vezetőjétől. A főosztályvezető ennek okát más egyéb mellett az említett törvény hiányos ismeretében látja: „Az iskolaigazgatók azonban sok esetben a jogszabály ismeretében sem töltik ki teljes egészében két nyelven a bizonyítványt. A széles körben elterjedt gyakorlat szerint csak az érdemjegyeket helyettesítő minősítéseket tüntetik fel két nyelven, a diákok személyi adatait már csak államnyelven. Az érintett iskolák vezetői arra hivatkoznak, hogy a formanyomtatványon kevés a hely, illetve az adatok magyar nyelvű feltüntetése jelentős többletmunkával jár.” A legfőbb indok azonban másutt keresendő. Az iskolák úgy gondolják, hogy az említett adatok magyar nyelvű feltüntetésével diákjaikat a későbbiekben, például a középiskolákba vagy egyetemekre beadott jelentkezési kérelmeik elbírálásakor hátrányos helyzetbe hoznák. „A bizonyítványok kitöltésekor az iskolaigazgatók több esetben – tévesen – a kisebbségi nyelvhasználati, valamint a táblatörvény rendelkezéseit tartják szem előtt. Hivatkozásuk alapját képezi az is, hogy a gyerekek többségét a születésükkor szlovák nyelven jegyezték be, ezért az anyanyelvi névforma feltüntetését hamisításnak vélik. Főként az alap- és a szakközépiskolák, valamint a szakmunkásképzők által kiadott bizonyítványokról hiányoznak a személyi adatok magyar nyelven. A magyar gimnáziumok tanulói általában kétnyelvű bizonyítványt kapnak” – tájékoztatta lapunkat Hecht Anna. Szabómihály Gizella nyelvész elmondta, a pedagógiai dokumentáció vezetéséről rendelkező jogszabály lehetővé teszi a személyi adatok magyar nyelvű szerepeltetését, ennek megfelelően a bizonyítványokon – a magyar nyelv szabályainak figyelembevételével – mind a családnevet és az utónevet, mind a településnevet fel lehet tüntetni magyar nyelven. (ervé)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?