Mit fizet a beteg jövőre?

Pozsony. Nem kell többet fizetni a gyógykezelésért az új évben sem, az orvosok csak azért az ellátásért kérhetnek pénzt, melyet már idén is a betegek fizettek.
A kormány tegnap jóváhagyta az egészségügyi minisztérium által javasolt nyolc kormányrendeletet, mely pontosítja az ősszel elfogadott reformtörvények végrehajtását.

„A páciens szempontjából minden marad a régiben” – mondta lapunknak Mário Mikloši, az egészségügyi minisztérium szóvivője. A részben a beteg által térített ellátások listája alapján például csak bizonyos fogászati kezelésekért, kozmetikai műtétekért vagy a művi terhességmegszakításért kell majd fizetni, de e kezelések költségeit már ma is a beteg állja. „A fogászat például olcsóbb lesz, aki legalább évente egyszer részt vesz megelőző ellenőrzésen, nem fizet a kezelésért” – mondta Rudolf Zajac egészségügyi miniszter. A művi megtermékenyítést például csak akkor fizeti a biztosító, ha az orvosilag indokolt, és akkor is csak az első három ciklust a páciens 38 éves koráig. Továbbra is a beteg fizeti azoknak az orvosi igazolásoknak, kivizsgálásoknak a kiállítását, melyek már ma sem ingyenesek. Ilyen például a gépjármű-vezetői engedély megszerzéséhez vagy bizonyos szociális támogatások megítéléséhez szükséges kivizsgálás és az orvosi igazolás kiállítása.

Nem változik lényegesen a szolgáltatásokért fizetett díj sem: az orvosnál és a gyógyszerésznél az új évben is húsz koronát fizetünk, a folyamatos kezelésre szoruló betegek továbbra sem fizetnek. A minisztérium elállt javaslatától, mely szerint az utóbbiak 10 koronát fizettek volna az orvosnál tett látogatásért. A kórházakban marad a napi 50 korona; csak néhány kivétel van, nem kell fizetni például a háromévesnél fiatalabb gyermekek esetében. Az eddigi összeg háromszorosát, 60 koronát kell azonban fizetni az ügyeletes orvosnál. Nem kérnek pénzt azoktól, akiknek az orvos kórházi kezelést ír elő, Zajac szerint ugyanis ők azok, akik valóban indokoltan keresték fel az ügyeletet.

A kormány meghatározta a minimális szolgáltatói hálózatot is, melyet az egészségbiztosítóknak mindenképpen fenn kell tartani. Eszerint a körzeti orvosok száma nem csökkenhet 1884, a gyerekorvosok száma 1014 alá. Természetesen szabályozza az orvosok megyék szerinti minimális számát is, illetve az adott számú páciensre eső orvosok legalacsonyabb számát is. A kormány jóváhagyta a gyógyszertárak, a kórházi és gyógyfürdői ágyak számát is. (l-p-j)

DĺJAK A GYÓGYFÜRDŐI KEZELÉSEKÉRT

A gyógyfürdői kezelést vagy utókezelést igénylő betegségeket három csoportba osztja a kormányrendelet. Az elsőbe tartozók kezelési költségét az egészségbiztosítók állják, a beteg napi 50 koronát fizet a szállásért és az étkezésért. A második kategóriába tartozó betegségek esetében a kezelés továbbra is ingyenes marad a páciens számára, de az egyéb szolgáltatásokért már napi 150 koronát kell fizetnie az első és negyedik negyedévben, 220 koronát a második és harmadik negyedévben. Standard ellátásnak számít a kétágyas szoba és a folyosón levő szociális helyiség, az ennél komfortosabb szobáért a gyógyfürdők felárat kérhetnek. A harmadik osztályba tartozó betegségek esetében a kezelésért és az egyéb szolgáltatásokért is a beteg fizet, az árakat a kormányrendelet nem szabályozza. (l. p. j.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?