Hogyan fogadta, hogy Mikuláš Dzurinda kategorikusan elutasította a magyar kedvezménytörvényt?
Meglepett és sokkolt a bejelentés. Közismert volt, hogy az előkészületek simán zajlanak, és minden jel arra mutatott, körvonalazódik bizonyos megállapodás.
Miroslav Kusý politológussal a státustörvény körüli problémákról
Meglepett és sokkolt a bejelentés. Közismert volt, hogy az előkészületek simán zajlanak, és minden jel arra mutatott, körvonalazódik bizonyos megállapodás.
Ön szerint miért változott a szlovák kormány álláspontja?
Politikai okokat, elsősorban a kereszténydemokraták hatását kell keresni a dolog mögött. A KDH mindig is elutasító volt, sohasem hajlott a konszenzus felé a kedvezménytörvénnyel kapcsolatban.
A szlovák fél kifogásai mennyire megalapozottak?
A legalapvetőbb kifogás a törvény diszkriminatív jellege. Ez abszurdum és semmiképpen sem megalapozott. Gondolkodjunk logikusan: ha valakinek ajándékot adok, akkor a többieket, akiknek nem adok semmit, mindig diszkriminálom, de ilyen esetekben nincs értelme a diszkrimináció szót használni. Ezenkívül Szlovákiában már van egy kisebbség, éspedig a német, mely részesül külföldi támogatásban. És kétségkívül sokkal bőkezűbb, nagyvonalúbb támogatásról van szó, mint amilyen most a szlovák politikusok szemét szúrja. A szlovákiai németek a német kormánytól egy sor különböző támogatást kapnak, Berlin is segíti a német iskolákban tanuló gyermekeket, ezenkívül a német kormány művelődési házakat vesz a német közösségnek, és mindez bizonyítható: a kulturális minisztérium a kisebbségek helyzetéről szóló jelentésében erről rendszeresen beszámol. Nem beszélve arról, hogy Szlovákia is támogatja a területén kívül élő szlovákokat: például a romániai szlovákoknak kamionszámra küldtünk könyveket. Akkor ezt is diszkriminációként lehetne felfogni!
A jelenlegi patthelyzetben milyen megoldást lát?
Csak a megállapodást. Kérdéses, a mai román–magyar tárgyalás hogyan végződik. Ha az simán zajlik, az óriási fiaskó lesz Szlovákia számára.
Mikuláš Dzurinda és Adrian Nastase telefonon konzultált a státustörvényről. Állítólag nem koordinálták lépéseiket, de ön szerint a szlovák álláspont kihatással lehet a mai tárgyalásra?
Nem látok olyan okot, amiért a románok változtatnának eddigi álláspontjukon. Természetesen semmit sem lehet kizárni, de a román fél kezdettől fogva mérsékelt álláspontot képviselt, és a magyarok elég előzékenyek voltak velük szemben, ezért nincs ok arra, hogy a tárgyalásnak ne legyen pozitív eredménye. (sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.