Marad a menetrend

Pozsony. Nem ritkítják a jövő év első felében a helyközi autóbuszjáratokat, egyelőre nem kerül sor a buszsofőrök tömeges elbocsátására sem, és maradnak az eddigi kedvezményes viteldíjak is.

Mivel a kormány pótlólagosan 200 millió koronával növelte a Szlovák Autóbusz-közlekedési Vállalat (SAD) idei dotációját, ezért átmenetileg, legalább 2005 első negyedében nem történik érdemi változás a helyközi buszközlekedésben – nyilatkozta tegnap George Trabelssie, az Autóbusz-közlekedési Szövetség (ZAD) egyik csúcsvezetője. Azaz marad a kedvezményes diák- és nyugdíjas bérlet, az eddigi járatsűrűség, továbbá az SAD 3000 alkalmazottját sem fenyegeti az elbocsátás veszélye. Ez annak ellenére igaz, hogy 2005 januárjától már nem a pénzügyminisztérium, hanem a 8 megyei önkormányzat dönt az árakról és a kedvezmények mértékéről. Mivel a jelenlegi viteldíjak 2004. december 31-éig érvényesek, a megyei önkormányzatoknak az év végéig dönteniük kellene az újakról (Pozsony megye máris döntött, változatlanul hagyva a kedvezményeket és járatsűrűséget). Ám az idő rövidsége miatt nem biztos, hogy megszületnek a határozatok; ebben az esetben az autóbusz-közlekedési vállalatok átmenetileg az idei menetrend és feltételek szerint működnek. Az önkormányzatok jogkörének megerősítése viszont olyan helyzeteket teremthet, hogy például a Pozsony– Kassa vonalon akár nyolc különböző SAD közlekedhet, nyolc különböző áron. „Az utas keresse fel sorra az egyes társaságokat és kérdezősködjön, mennyibe kerül a jegy, vagy mekkora kedvezményt kaphat” – tette fel a kérdést Trabelssie.

Az igazi problémát továbbra is a pénzhiány jelenti. A kormány által pótlólagosan elkülönített 200 millió korona csak a tűzoltásra elég, mivel az idei nagyobb veszteségek, a drágább üzemanyagár miatt az SAD összesítve 370 millió koronát kért. Jövőre pedig 1,5–1,6 milliárd koronára tartanak igényt, ám ehelyett – Ivan Mikloš pénzügyminiszter szerint – a megyei önkormányzatok mindössze 1,3 milliárdot kapnak a buszközlekedés finanszírozására. A keretek korlátozottsága miatt az SAD cégei a megyékkel nem éves, hanem csak 3 vagy 6 hónapra szóló szerződést kötnek. (t, só)

Miről dönthetnek a megyék?

A közönséges vonaljegyek áráról

A diák- és tanulóbérletek 60 százalékos kedvezményéről

A tanulók, diákok és nyugdíjasok féláras vonaljegyéről

A mozgáskorlátozottak kedvezményének mértékéről

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?