Májustól nem lesznek szlovákigazolványok?

Szlovákia uniós csatlakozása miatt módosítani vagy törölni kell a jelenleg hatályos szlovák kedvezménytörvényt – nyilatkozta a SITA hírügynökségnek Claude Baláž, a határon túli szlovákok kormánybiztosa.

Lapunknak nyilatkozva kifejtette: „Még Mečiar országlása idején, 1996-ban fogadták el ezt a jogszabályt, amelynek néhány rendelkezése összeegyeztethetetlen az uniós értékrenddel, elsősorban a bárminemű etnikai megkülönböztetést tiltó elvvel.” Példaként említette, hogy a szlovákigazolvány-tulajdonosok az anyaországban térítésmentesen válthatják ki a munkavállalási engedélyt, holott a többi külföldi ezért fizetni kényszerül. „Emiatt is a törvény alapos módosítását vagy megszüntetését javasolom. Az utóbbi esetben érvényét veszítené a szlovákigazolvány is, amelyből eddig mintegy tízezret adtunk ki. A továbbiakban az ország új helyzetét és lehetőségeit figyelembe véve sokkal hatékonyabban kell gondoskodnunk a külföldön élő honfitársainkról, akiknek a száma jelenleg két és fél millióra tehető – közölte Baláž. Hozzátette: – Tavaly hozzávetőleg tízezren hagyták el az országot, s ez a szám májustól bizonyára tovább fog növekedni. A mi feladatunk azon munkálkodni, hogy a távozók huzamos ideig tartó külföldi tartózkodásuk során vagy végleges letelepedésük után se szakítsák meg az anyanyelvükhöz, nemzeti kultúrájukhoz és az anyaországhoz fűződő kapcsolatukat.” A kormánybiztos további kérdésünkre közölte, hogy a külföldi szlovákok támogatásáról rendelkező törvénytervezet valószínűleg tavasszal kerül a Dzurinda-kabinet elé. „A dokumentumot valószínűleg Csáky Pál, az integrációs ügyeket felügyelő miniszterelnök-helyettes terjeszti majd elő” – tájékoztatott a kormánybiztos. Csáky Pált szabadsága miatt nem értük el telefonon. Baláž egyébként elmondta azt is, hogy magyar mintára javasolni fogja a Határon Túli Szlovákok Hivatalának létrehozását, mert így egy helyre összpontosulhatna honfitársaik jelenleg eléggé szétaprózott támogatása. „Példát vehetnénk Budapesttől abban is, hogy információim szerint a HTMH tavaly mintegy nyolcmilliárd forinttal segíthette főleg a Magyarországgal szomszédos országokban élő nemzetrészeket, Szlovákia viszont csak alig több mint ötmillió koronával” – mutatott rá. Arról is tájékoztatta lapunkat, hogy jelenleg tanulmányozzák az olasz, a francia és a spanyol jogszabályt is, mert mindhárom törvény a külföldön élőknek is szavatol képviselői helyet az anyaországi parlamentben. (-y-f)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?