Letörik a KDH szarvát?

Pozsony. Nem tetszik a KDH-s minisztereknek, hogy a kormányt előre kellene tájékoztatniuk az uniós tervezetekkel kapcsolatos véleményükről. Ha elfogadják a kormány, a tárcavezetők és a parlament viszonyát szabályozó javaslatot, az Európai Tanácsban önkényesen nem vétózhatnák meg a regisztrált párkapcsolatokkal kapcsolatos elképzeléseket. A KDH tegnap megvétózta ezt a kormányhatározatot, s a problémával a Koalíciós Tanács foglalkozott.

A törvényhozás a közelmúltban elfogadta a parlament és a kormány viszonyát újraszabályozó alkotmánytörvényt, melyre azért volt szükség, hogy uniós kérdésekben a honatyák kérdőre vonhassák a minisztereket. A kormánytagok ugyanis május 1-jétől tagjai az Európai Tanácsnak, ahol az uniós törvények születnek. Azaz tárcavezetőink Brüsszelbe kormánytagokként mennek, ott viszont törvényalkotókként vesznek részt az uniós jogalkotásban, s ezt az ellentmondást fel kellett oldani. Az alkotmánytörvény a parlamenti eurobizottságot jelentős hatáskörökkel ruházta fel a kabinettel szemben, viszont amíg a testület nem működött, nem volt, aki kérdőre vonja Daniel Lipšic igazságügyi és Vladimír Palko belügyminisztert a homoszexuálisokkal kapcsolatos brüsszeli kijelentéseik miatt. A kereszténydemokrata miniszterek a kormánynyal sem konzultáltak a regisztrált párkapcsolatokat elutasító álláspontjukról, saját véleményüket hivatalos állásfoglalásként prezentálták.

A tegnap megvétózott kormányhatározat nemcsak a parlament és a kormány, hanem a kabinet és a miniszterek viszonyáról is szól, s elfogadása után valószínűleg megakadályozhatóak lesznek a KDH által utóbbi időben okozott kellemetlenségek. „Szeretnénk elkerülni az olyan kényelmetlen helyzetet, amilyenre a közelmúltban több példa volt. A kormány nem is tudott arról, hogy miniszterei konfliktusba keveredtek 24 országgal, és utána a kormányfőnek kellett az Európai Tanácsban elboronálnia a dolgot” – magyarázta Csáky Pál miniszterelnök-helyettes. Hozzátette: a határozat lehetővé tenné, hogy az illetékes parlamenti bizottság tagjai részt vegyenek az uniós normákról szóló tárgyalásokon. A KDH-nak a javaslatnak főleg az a része nem tetszik, mely a kormányon belüli információáramlást szabályozná. „Ez kimondja, hogy ha megérkezik egy tervezet az Európai Bizottságból, akkor az adott minisztérium köteles róla véleményt kidolgozni, amit ötnapos tárcaközi egyeztetésre kell bocsátania” – részletezte lapunknak Csáky. Ezalatt az anyagok nyilvánosan hozzáférhetők lesznek, tájékoztathat róluk a sajtó, hozzászólhatnak a szakmai és civil szervezetek. „Úgy gondolom, a kereszténydemokrata kollégák egyetlen dologtól félnek – és biztos vagyok benne, hogy ez nem megalapozott félelem –, hogy őket a saját ultrakonzervatív véleményükben a kormány korlátozni akarja” – állítja a miniszterelnök-helyettes. (sza, lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?