Lehet egyáltalán harcolni a szavazatvásárlás ellen?

Pozsony. A jelöltek választásról választásra egyre tisztességtelenebb eszközöket vetnek be, egyre gyakrabban és már nemcsak a roma telepeken merül fel a szavazatvásárlás gyanúja, a voksolás pedig olykor zsibvásári hangulatot idéz. Ajándékok, ingyen sör, gulyás eddig is volt, ám egyre gyakrabban kínálnak pénzt. A választás decemberi időpontja kedvez a „kampánymikulásoknak” is, az önkormányzatok is ilyenkor osztják ki a karácsonyi ajándékokat például az óvodások szüleinek vagy a nyugdíjasoknak.

Noha a választójogi törvény 48 órás kampánycsendet ír elő, megsértőjének gyakorlatilag a haja szála sem görbül. Akadtak, akik a voksolás napján 200–400 koronát osztogattak, a rendőrségnek azonban eddig egy esetben sem sikerült bizonyítania a szavazatvásárlást. Vladimír Pirošík jogász szerint az erkölcsi szempontból megbotránkoztató módszerek nem mindig minősülnek bűncselekménynek. Ha például valaki kitöltött szavazócédulával küldi a szavazóhelyiségbe a választót és ezért pénzt ad neki, az a választási eredmény megmásításának minősül. A voksolás meghiúsításának a gyanúja állna fenn akkor is, ha a polgárok egy minta szavazócédulát adnának kézről kézre, s az alapján töltenék ki a hivatalos szavazólapot. Aki ajándékokkal ösztönöz valaki támogatására, azzal bizonyos etikai normát sért meg, de nem követ el bűncselekményt. Viszont ilyen esetben az ellenjelölt arra hivatkozva, hogy nem egyforma eséllyel pályázták meg a tisztséget, utólag az alkotmánybírósághoz fordulhat, mondta lapunknak Pirošík.

A szavazatvásárlás problémája elsősorban erkölcsi kérdés, de Pavel Haulík szociológus szerint talán segítene a választójogi törvények egységesítése és szigorítása. Miroslav Kusý politológus szerint azonban a jogrend nem gondolhat mindenre, a jelöltek mindig megtalálják a módját, hogy a törvényes keretek között befolyásolják – akár etikátlan eszközökkel – a polgárokat. „A végtelenségig nem lehet szigorítani a szabályokat, a dolog politikai kultúra kérdése. A lakosság érzékenységét kell növelni, elérni, hogy elutasítsák a tisztességtelen praktikákat! Ki kell pellengérezni a csalókat! Sajnos, jelen pillanatban talán ezzel lehet a leginkább elriasztani a politikusokat az etikátlan viselkedéstől – de ezt is bölcsen és óvatosan kell tenni, nehogy a dolog visszafelé süljön el” – mondta lapunknak Kusý. (sza)

Dunaszerdahely: nincs bizonyíték

Dunaszerdahely. Nem sikerült bizonyítani, hogy szavazatvásárlás történt a városban – mondta lapunknak Both Péter dunaszerdahelyi járási rendőrkapitány. Tájékoztatása szerint a rendőrség már befejezte a nyomozást, az eredményről hamarosan értesítik a bejelentőt. Állítólag többen előre kitöltött szavazólappal mentek szavazni, a bent kapott szavazólapot pedig kivitték, amiért fejenként 200 koronát kaptak. (dem)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?