Közéleti matematika

Pozsony. Jozef Migaš házelnök csütörtökön egyeztet a parlamentbe jutott pártok vezetőivel az új törvényhozás alakuló üléséről.

A tanácskozást az államfőnek a választási eredmények közzétételét követő harminc napon belül kell összehívnia. Az alakuló ülésen a képviselők Jozef Migaš leköszönő házelnök előtt teszik le esküjüket, majd megválasztják a mandátumvizsgáló és mentelmi, illetve az összeférhetetlenségi bizottság elnökét és tagjait. Az előbbi testület ezután ellenőrzi a képviselők megválasztását igazoló bizonylatok hitelességét. Az alakuló ülés ezt követően rövid időre megszakad, hogy megalakulhassanak az egyes pártfrakciók, amelyek jelölhetnek a parlament elnöki és alelnöki posztjaira. Az új házelnök megválasztásához legalább az összes képviselő felének és további egy főnek kell az adott jelöltre szavaznia – titkosan. A régi ezután átadja helyét az új parlamenti elnöknek, aki – hasonló szabályokkal – megválasztatja az alelnöküket.

Bugár Béla, az MKP elnöke tegnap lapunknak cáfolta a TA3 hírtelevízió értesülését, mely szerint a magyar párt túlságosan nem ragaszkodik a kisebbségi ügyekért is felelős miniszterelnök-helyettes posztjához. „Egy dolgot akartunk: ha például a KDH-nak vagy az ANO-nak három-három minisztere lehet a kormányban, miért nem lehet az MKP-nak is négy minisztere, miért három miniszter és egy kormányalelnök. Azután azonban a tárgyalások során ezt a miniszterelnök-helyettes posztot fel lehetett erősíteni különféle más funkciókkal is” – ismertette az MKP hírrel kapcsolatos álláspontját Bugár. Hangsúlyozta, nem kíván hozzájárulni az „újságírói totózáshoz”, mert az MKP tartja magát a megállapodásokhoz és csak a kormányalakítási tárgyalások végeredményéről számol be. A SITA hírügynökség értesülései szerint a koalíciós partnerek már megegyeztek, hogy Pavol Hrušovský lesz a házelnök. Az SDKÚ már korábban jelezte, hogy Zuzana Martinákovát jelöli az egyik alelnöki posztra. Alelnökjelölt Pavol Rusko, az ANO, illetve Bugár Béla, az MKP vezetője is. A negyedik alelnöki tisztséget az ellenzék kapja; a HZDS igényt is tart rá. (s, korp)

Parlamenti képviselői keresztnevek

Pozsony. Nomen est omen, vagyis a név intő jel – mondták az ókori rómaiak. Szlovákiában a Mária és az Anna a leggyakoribb női, a Ján és a Jozef pedig a legtöbbször előforduló férfinév. Az új parlament a nevek szempontjából is nagyjából az országos képet tükrözi. A 128 férfi képviselő közül 11 Jozef (József), hét pedig Ján (János). Az országos sorrenddel szemben azonban a második leggyakoribb a Pavol (Pál) – összesen kilenc mandatárius keresztneve. A 22 hölgy között azonban csak egy-egy Mária, illetve Anna van. (t, kár)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?