Pozsony. A 112-es segélyhívó szám diszpécserei közül egynek a nemzeti kisebbségek nyelvén és egy világnyelven is tudnia kellene az MKP elképzelése szerint. A kisebbségek nyelvén azokon a területeken, ahol a nemzetiség aránya meghaladja a húsz százalékot.
Kisebbségi segélyhívás
A segélyhívásokat 2006 októberéig a járási kórházak fogadták, így a vegyesen lakott területeken a kétnyelvűség biztosított volt. „Mivel azonban elsősorban anyagi okok miatt a kerületi hivatalba tették át a gyorssegélyszolgálat telefonos központját, ezért a kerületi szinteken már nem automatikus, hogy tudnak a nemzetiségek nyelvén is kommunikálni az ott szolgálatot teljesítők. Ezért javasoljuk, hogy törvény biztosítsa ezt a lehetőséget, hiszen olyan telefonokról lehet szó, amikor az illető sokkos állapotban hívhat, karambol után, tűz esetén, s ilyenkor természetes, hogy az anyanyelvén könnyebben, pontosabban fejezi ki magát” – mondta Berényi.
Kérdésünkre, miért nem kezdeményezte az MKP ezt még akkor, amikor kormányon volt, tehát egy ilyen javaslat elfogadására több esélye lett volna, Berényi úgy felelt: „Voltak olyan ígéretek, hogy ez automatikusan biztosítva lesz, például egy belső rendelet formájában. Ez nem történt meg, ezért most úgy látjuk, hogy szükséges törvény által ezt a jogot biztosítani. „Az MKP alelnöke, mint mondta, bízik abban, hogy mivel életek megmentéséről van szó, nemcsak az ellenzéki, hanem a kormánypártok is támogatják ezt a javaslatot. „Bízom benne, hogy a józan ész győzni fog, és előbb-utóbb elfogadják ezt a javaslatot.” – mondta Berényi.
A belügyminisztérium polgári védelmi szakosztályának igazgatója szerint a jelenlegi gyakorlat az, hogy ha egy, az államnyelvet nem beszélő személy hívja a sürgősségi szolgálatot, a munkatársak kapcsolatba lépnek olyan kollégával, aki tud magyarul, a helyzet tehát mindig megoldódik. Ján Repa szerint a sürgősségi állomásokon négy-öt személy váltja egymást, s ha az MKP javaslatát a képviselők elfogadnák, akkor minden központból négy személyt el kellene bocsátani, hogy fel tudjanak venni egy magyarul tudó szakembert. „Mi történik, ha egy magyarországi állampolgár, aki nem tud szlovákul, megsérül a Tátrában, és telefonál a zsolnai vagy az eperjesi központba? Rá az MKP javaslata nem vonatkozik?” – tette fel a kérdést Ján Repa. Ami a világnyelvet illeti, „angolul a központokban valamilyen szinten mindenki tud” – mondta az igazgató.
A parlamenti pártok egyelőre nem kívántak véleményt nyilvánítani az MKP javaslatáról, mivel, mint mondták, nem ismerik a részleteket.
Az MKP elnöke, Csáky Pál a napokban felvetette: törvénymódosító javaslatot terjesztenek be a parlamentbe, hogy a vegyes lakosságú települések kórházaiban legyen olyan orvos, aki tud magyarul, arra az esetre, ha a beteg nem tudja szlovákul elmondani a problémáit. Berényi József szerint ezt „rosszul interpretálták”, a párt ilyen törvénymódosító javaslatot nem készül előterjeszteni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.