Tripoli. A tervezett találkozó napján sem lehetett tudni, hogy Moamer Kadhafi fogadja-e a szlovák miniszterelnököt. Végül a kora esti órákban, rendkívüli biztonsági intézkedések mellett került sor a találkozóra, melyről lapzártánkig nem érkezett bővebb információ.
Káosz övezte Robert Fico líbiai útját
A líbiai kormányhivatal egyik illetékese, Gaszim szerint Kadhafi minden külföldi látogatás előtt hasonlóan viselkedik, a hivatalos indoklás szerint „biztonsági okokból”. Robert Fico helyzetét tovább bonyolította, hogy látogatásának időpontjában a szudáni és csádi elnök is Líbiába utazott, hogy megoldást találjon a Darfúri konfliktusra. A három államférfi kísérete a nap folyamán többször is találkozott a líbiai főváros utcáin.
Nászir, egy líbiai újságíró kijelentette, hogy a külföldi látogatásokat övező káosz mindig ugyanolyan, Kadhafi pedig végül úgyis fogadja Ficót. Az újságírók ugyanakkor nem lehetnek jelen a beszélgetésen, kamerákkal és fényképezőgépekkel be sem engednék őket. Kadhafi hagyományosan a Bab Azzija körzetben felállított sátrában fogadja a külföldi politikusokat és a biztonsági szolgálat számos tagja veszi körül.
A szlovák fél diplomáciai programja a kétnapos látogatás alatt végig feszített maradt. A diplomaták szerint a protokollt az arab országokban nem tartják be, a hivatalos program pedig nem egyéb egy darab papírnál. Hasonlóan a Kadhafi-találkozóhoz a látogatás közben több előre tervezett programpontot is megváltoztattak.
Több programot megszüntettek, néhánynak pedig az időpontját változtatták meg. Robert Fico a változékony program ellenére is folyamatosan dicsérte a látogatást és hangsúlyozta, hogy a gazdasági kapcsolatok építésén fáradozik.
A kormánydelegációval tartó Világi Oszkár, a Slovnaft vezérigazgatója tárgyalt a líbiai nemzeti olajtársaság (NOC) képviselőivel, s közlése szerint három területen van esély az együttműködésre: a magyar MOL-lal karöltve olajkoncessziók szerzése az észak-afrikai országban, az ottani finomítók korszerűsítése, végezetül olaj szállítása a Slovnaftnak, amely az 1970-es évek derekán már dolgozott fel líbiai energiahordozót.
A kormányfő főként a líbiai légierő L–39-es Albatrosz repülőgépeinek felújítását szeretné szlovák kezekben látni. Az ország 150 repülőgépéből mindegyik felújításra, illetve modernizálásra szorul – jelentette ki Bagdadi Mahmudi miniszterelnök. Egy repülőgép felújítása több millió dollárba kerülhet, a Sme információi szerint a gépekbe radar- és rakétarendszereket is beépítenek majd. A fejlesztés iránt több külföldi cég is érdeklődik beleértve a cseh Aero Vodochody társaságot is. Pár éve nem lett volna lehetőség a kölcsönös üzleti kapcsolatok kialakítására az országot sújtó ENSZ- szankciók miatt.
Fico szerint Líbia nehéz éveket élt át, de az utóbbi évek pragmatikus lépéseivel jó helyzetbe került. További részletek a második oldalon.
(A szerző a SME munkatársa)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.