Jahnátek bevezetné az állami kenőpénzt

Pozsony. Ľubomír Jahnátek gazdasági miniszter tegnap egy interjúban azt mondta, az állami cégeknél is megoldható lenne a kenőpénzek kifizetése, melyek nélkül elképzelhetetlen a fegyverüzlet a fejlődő országokkal. Személyes üzleti érdekek és a nemzeti büszkeség élesztgetése állhat a szlovák fegyvergyártók, fegyverexportőrök kormányzati támogatása mögött, vélik egyes elemzők. Az ellenzék a gazdasági miniszter fejét követeli.

Ezt a fejet követeli az ellenzékSITA-felvétel „Botrányosnak tartjuk kijelentéseit, összeegyeztethetetlenek a miniszteri funkcióval – jelentette ki Mikuláš Dzurinda (SDKÚ) a három ellenzéki párt tegnapi sajtótájékoztatóján. – Útmutatást ad, sőt felszólít a korrupcióra abban az ágazatban, amelyet irányít.” Bugár Béla szerint a miniszter kijelentései egy banánköztársaság képét festik az országról. „Feltehetően saját menedzseri tapasztalataiból indul ki akkor, amikor az állami cégeket a feketepénz kezelésére tanítja” – jelentette ki az MKP elnöke. Ľubomír Jahnátek a Trend című hetilapnak adott interjújában azt mondta, nem lehet nem tudomást venni a fegyverkereskedelemben lévő korrupcióról. „Az eladás nem hagyományos formáiról beszélünk, melyek a gyakorlatban működnek. Hazudnánk, ha ezt nem ismernénk el” – jelentette ki a miniszter. Majd hozzátette, hogy ez megoldható lenne az állami vállalatoknál is, csak valahogy nyilván kell tartani a feketén kifizetett pénzeket. Szerinte a magáncégek is megoldják ezt, csúszópénzekkel nem hagyományos kereskedelmet folytatnak.

Jahnátek az ügy miatt nem hajlandó lemondani, szerinte kijelentéseit félremagyarázták. Cáfolta, hogy arról beszél, dúl a korrupció a fegyverkereskedelemben, és a kenőpénzt rendesen lekönyvelik. „Csak annyit mondtam, hogy ezt a világban alkalmazzák, de az állam csak törvényes eszközökkel kereskedhet, és az egyetlen törvényes megoldás a sikerdíjról szóló szerződés” – mondta tegnap. A Trend szerint a miniszter szavai egyértelműek, ennek igazolására honlapján nyilvánosságra hozta a teljes hangfelvételt. A miniszterelnök kiállt minisztere mellett, igaz, nem személyesen, csak szóvivőjén keresztül. „Az ellenzék a maga módján magyarázza a szavait, kampányt indított ellene” – jelentette ki Silvia Glendová.

Ivo Samson biztonságpolitikai elemző szerint a kormányt és egyes tagjait a személyes érdekek mellett a fegyveripar régi dicsőségének visszaállítása vezérli. „Jahnátek esetében nem zárható ki a személyes érdekeltség, de a miniszterelnököt elsősorban a hadiipar feltámasztása motiválja” – mondta lapunknak a szakértő. Robert Fico legutóbbi két külföldi útjára – Líbiába és Izraelbe – több fegyvergyár képviselője is elvitte. A szlovák fegyvergyártás azonban ma már csak szimbolikusnak nevezhető a bársonyos forradalom előtti állapotokhoz képest. „A csehszlovák fegyvergyártás 1987-ben érte el csúcspontját, amikor világviszonylatban a 7. legnagyobb exportőr volt, a kilencvenes évek elején a termelés a korábbi töredékére esett vissza” – mondta Samson. Részletek a 2. oldalon. (lpj, s, t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?