Ivan Švejna: csökkenteni kellene az állam befolyását a nyugdíjakra

A szociális és a pénzügyminisztérium megállapodásának következtében több ponton is módosul az új nyugdíjrendszer második, tőkefedezeti elven működő pillérét létrehozó törvény tervezete. Ön a minisztérium főosztályvezetőjeként részt vett a jogszabály első változatának kidolgozásában.

A szociális és a pénzügyminisztérium megállapodásának következtében több ponton is módosul az új nyugdíjrendszer második, tőkefedezeti elven működő pillérét létrehozó törvény tervezete. Ön a minisztérium főosztályvezetőjeként részt vett a jogszabály első változatának kidolgozásában. Hogyan értékeli a módosításokat?

Alapvető hibának tartom, hogy az állam magas átlagnyugdíjat ígér az első pillérből, melynek mértéke eléri majd a bruttó fizetés 50 százalékát. A jogszabály túlzásba viszi a nyugdíjak differenciálását, vagyis az alacsony keresetűek nagyon alacsony, a magas fizetésűek pedig túl magas nyugdíjat kapnak majd. A magán-nyugdíjpénztárak közel azonos, legfeljebb 52-53 százalékot tudnak biztosítani, esetükben azonban a kockázat mértéke magasabb, vagyis nem éri majd meg átlépni a kombinált rendszerbe. A szociális biztosításról szóló törvény elfogadásával még a jelenlegi állapothoz képest is nőtt az állam befolyása a nyugdíjrendszerre. A jó nyugdíjreformnak ennek éppen ellenkezőjét kellene elérnie: csökkentenie kellene az állam befolyását.

Emiatt távozott a minisztériumból?

Azért mondtam fel, mivel úgy láttam, a nyugdíjreform rossz irányba halad. Liberális beállítottságommal nem egyeztethető össze, hogy az eredeti elképzeléshez képest megváltozott az állam feladata. Szerintem csak azokról kellene gondoskodnia, akik erre nem képesek, tehát csak a nyugdíj szolidaritáson alapuló részét kellene biztosítani. Az állam ne játssza a vállalkozót, ne ígérgessen magasabb nyugdíjakat más pénzéből! Már most is nő az egyének nyugdíjjáruléka. Az első pillérből származó nyugdíjak esetében meg kellene határozni a minimális és a maximális értéket. Mi értelme annak, hogy egy gazdag embernek állami forrásból 18 ezer koronás nyugdíjat fizessenek? A differenciálásra a második pillér és a kiegészítő nyugdíjbiztosítás szolgál. Az első pillérnek főleg a szolidaritáson alapuló nyugdíjakat kellett volna biztosítania. Részben igazuk van tehát a szakszervezeteknek akkor, amikor magasabb minimális nyugdíjat követelnek. Az első pillér filozófiája rossz, és erre épül a második pillér. A félreértések elkerülése végett: természetesen egyetértek a magán-nyugdíjszámlákon való spórolással, hiszen az én feladatom volt az erről szóló törvény kidolgozása, de ha rossz az alap, akkor a felépítmény sem működhet jól. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?