Idén díjmentes a diákélet

Pozsony. Nem utalták második olvasatba, vagyis a honatyák nem tárgyalják tovább a tandíjrendszer bevezetéséről is rendelkező, diákhitelekről szóló jogszabályjavaslatot. Ez annyit jelent, hogy a költségtérítéses felsőoktatás kérdése egyhamar nem kerül a parlament napirendjére.

„Ezt a csatát ugyan elvesztettem, de a harcot nem adom fel” – nyilatkozta a szavazás után Martin Fronc oktatásügyi miniszter, a tandíjrendszer bevezetésének fő szorgalmazója. A tárcavezető hozzáfűzte, továbbra is hajlandó tárgyalni az esetleges módosításokról, és mindent elkövet annak érdekében, hogy hat hónap múlva újra a honatyák elé terjeszthesse a tandíjrendszer bevezetésére vonatkozó törvénytervezetet.

Michal Feik, a hallgatók sztrájkbizottságának tagja üdvözölte a parlament határozatát. Hangsúlyozta, a képviselők döntésükkel a diákoknak adtak igazat: „Remélem, ezáltal valóban lehetőség nyílik a felsőoktatás reformjára, melynek alakításába már az egyetemek hallgatóit is bevonnák. A diákság véleményét és konkrét javaslatait a döntéshozók ez ideig sajnos nem vették figyelembe.” Feik bízik abban, hogy a diákhitelekről szóló törvénytervezet elutasítása kapcsán Martin Fronc levonja a megfelelő következtetéseket, és nem terjeszt elő többé tandíjrendszer-bevezetésről szóló elképzelést.

Ferdinand Devinský, a parlament oktatásügyi bizottságának elnöke úgy látja, a javaslat elutasításával minden marad a régiben, nem fog emelkedni a felsőfokú képzés színvonala. Véleménye szerint főként a Szabad Fórum képviselői gátolták meg a tervezet elfogadását azzal, hogy részben nemmel szavaztak, részben tartózkodtak a voksolástól. Ivan Šimko, a Szabad Fórum alelnöke válaszában közölte, mindaddig nem támogatják a tandíjrendszer bevezetését, míg nem bizonyosodnak meg róla, hogy a hallgatók számára több előnnyel járna, mint hátránnyal. Jirko Malchárek ANO-képviselő szerint most megmutatkozott, mit jelent a többség elveszítése. „Kormányozni lehet, ám a parlamenti voksolásokat össze kell hangolni. Nem volt jó ötlet a független Anton Danko és Robert Nemcsics, valamint a KDH-s Mária Demeterová távollétében szavazni” – mondta. A kormánypártiak egyöntetűen támogatták a tandíjrendszer bevezetését, ám ez nem volt elég: két szavazat hiányzott. A jelenlevő 136 parlamenti képviselő közül 67-en a törvénytervezet további tárgyalása mellett, 58-an pedig ellene szavaztak; 11 honatya tartózkodott a voksolástól. Az immár harmadik alkalommal elutasított javaslat elfogadásához a jelenlévők felének és még egy képviselőnek igen szavazatára lett volna szükség. (ervé, t)

Többletpénzt szavaztak meg az oktatásnak

A parlament tegnap kötelezte a kormányt, hogy 4,2 milliárd koronával egészítse ki az oktatásügyi minisztérium jövő évi költségvetését. A támogatáskiegészítésből az egyetemek 1,4, az alap- és középiskolák pedig 2,8 milliárdot kapnának. Martin Fronc oktatási tárcavezetőnek a felsőoktatás reformjáról szóló jelentését a parlamenti képviselők nem vették figyelembe, elutasították ugyanakkor az ellenzékiek a jelentés átdolgozására tett javaslatát. (rv)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?