Halottvizsgálati bizonyítvány – külsőleg

Pozsony. A kórházban elhunytak esetében januártól a halottvizsgálati bizonyítványt már nem állíthatják ki a kórház alkalmazásában álló orvosok, az intézményeknek az egészségügyi felügyeleti hivatal alkalmazásában álló vagy független orvosokat kell felkérniük.

Pozsony. A kórházban elhunytak esetében januártól a halottvizsgálati bizonyítványt már nem állíthatják ki a kórház alkalmazásában álló orvosok, az intézményeknek az egészségügyi felügyeleti hivatal alkalmazásában álló vagy független orvosokat kell felkérniük. „Ez a megoldás azt a célt szolgálja, hogy a halál okát ne a kezelőorvos állapítsa meg – mivel ez nem biztos, hogy objektív eredményt hozna –, hanem olyan személy, aki a kezelés során nem került kapcsolatba a beteggel” – mondta Alexandra Novotná, a hivatal elnöke. A halotti bizonyítványt általában a kórház körzetében dolgozó magánorvosok állítják ki, akiknek ezért amunkáért a felügyeleti hivatal fizet. Megtéríti a bizonyítvány kiállításával kapcsolatos kiadásokat, például az útiköltséget is. „A halottvizsgálati bizonyítvány kiállításával kapcsolatos kezdeti problémákat sikerült megoldanunk, ezt a feladatot magánorvosok végzik, meghatározott beosztás szerint” – tájékoztatta lapunkat Kráľ Katalin, a komáromi kórház igazgatója.

Változtak a boncolás szabályai is, ezt csak a felügyeleti hivatal által létrehozott 13 patológiai-anatómiai és törvényszéki orvostani központban lehet végezni. „Emiatt Komáromban már nem végzünk boncolást, a halottakat az érsekújvári központba kell szállítani” – mondta a komáromi igazgató. A kórház a szövettani vizsgálatokat az eddigihez hasonlóan továbbra is maga végzi.

A boncolást elrendelheti a halottvizsgálati bizonyítványt kiállító orvos, de kérhetik a hozzátartozók is, ha úgy gondolják, a halál oka orvosi műhiba volt. Ez utóbbi esetben két lehetőségük van: megkereshetik a boncközpont vezető orvosát, aki elrendelheti a boncolást, ebben az esetben a költségeket a hivatal állja. A második lehetőség, hogy a hozzátartozók a rendőrségen tesznek bejelentést, s a hatóság ilyen esetben köteles elrendelni a boncolást. A rendőrség két független kórboncnokot kér fel, és a költségeket is állja. (lpj, t)

Boncolási kérelem – életbiztosítóktól

Pozsony. A közeljövőben várható, hogy bizonyos esetekben az életbiztosítók is kérni fogják a boncolás elvégzését, s ennek alapján döntik el, hogy ki kell-e fizetniük a hozzátartozóknak a biztosítási összeget. A boncolás költségei mintegy 2000 koronát tesznek ki, attól függően, hogy milyen egyéb vizsgálatokat kell elvégezni. (l-p-j)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?