Gondozás – új módon

Pozsony. A legtöbb község és város vállalta a szociális gondozói szolgálattal járó feladatok ellátását, mivel így újabb szolgáltatást tudnak biztosítani a lakosoknak. Ráadásul ez nem jelent nagy anyagi megterhelést. A költségek legnagyobb részét ugyanis az állam állja.

A hatásköri törvény azonban – melynek értelmében a helyi önkormányzatok január elsejétől kapták meg ezt a jogkört – lehetővé teszi, hogy az önkormányzatok visszautasítsák ennek a feladatnak az elvégzését; ebben az esetben ez a jogkör a megyei önkormányzatra száll. Ennek természetesen az a következménye, hogy a rászorulóknak a megyeszékhelyen kell igényelniük a gondozás engedélyezését. Ez főleg az érintett, idősebb embereknek és hozzátartozóiknak okoz gondot. „Az Érsekújvári járás községei éltek az adott lehetőséggel, valamennyi vállalta a gondozói szolgálattal járó adminisztratív többletmunka elvégzését – mondta elégedetten Lúcia Kecskésová, a járási hivatal szociális osztályának vezetője. – Január elsejétől több mint 270 gondozónak lettek az önkormányzatok a munkaadói. Ezek az emberek mintegy 570 gondozásra szorulóra ügyelnek rész- vagy teljes munkaidőben.” A gondozók továbbra is az állami költségvetésből, az önkormányzatok közvetítésével kapják majd bérüket. Az önkormányzatok az adminisztratív feladatok elvégzésére – a gondozók és a gondozottak számának arányában – rész- vagy teljes munkaidőre alkalmazottakat vehetnek fel. Komárom szintén vállalta az új hatáskör ellátását, az átvételi jegyzőkönyvek aláírására azonban csak a héten kerül sor. „Gondot okoz a törvény időzítése, jobb lett volna, ha néhány hónappal később kerül sor a hatáskör átruházására. Komáromban ugyanis polgármesterváltás volt, az új önkormányzat csak most kezd működni, emiatt és a járási hivatal késlekedése miatt csúszik az átvétel” – panaszkodott a városi hivatal egyik alkalmazottja. A gondozottak anyagi hozzájárulásának mértékét a városi önkormányzat rendelete határozza majd meg, ennek elfogadása azonban még várat magára. Addig a hozzájárulást a korábbi, járási hivatal számára érvényes rendelet szerint kell fizetni. A Komáromi járás legtöbb községe vállalta az új hatáskört, a Nyitra Megyei Önkormányzathoz csak huszonnégy gondozó tartozik majd.

Ki igényelheti a gondozó szolgálatait?

Pozsony. A szociális gondoskodásról szóló törvény alapján idős, magukat ellátni nem tudó emberek igényelhetik a szociális gondozó szolgálatait. A gondozónak nem kell rendelkeznie semmilyen szakmai képesítéssel – lehet hozzátartozó is –, rész- vagy teljes munkaidőben vállalhatja a feladatot. Ez egyszerűbb esetben állhat csak rendrakásból, gyógyszerek beszerzéséből, adagolásából, hivatali ügyintézésből, a gondozott állapotának függvényében azonban tartalmazhatja a gondozott mosdatását, fürdetését, lakásának rendben tartását, az illető személy táplálását. A gondozás mértékét orvos határozza meg, a gondozást január 1-jétől a helyi vagy a megyei önkormányzat hagyja jóvá, ő látja el a felügyeletet és veszi alkalmazásba a gondozót is. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?