Függetlenek játszmája

Pozsony. Zavartalanul zajlottak a helyhatósági választások; a szavazásra jogosult polgárok 49,5 százaléka járult az urnákhoz és élt választójogával. A megválasztott polgármesterek 32,7 százaléka függetlenként indult – jelentette be a tervezettnél korábban, már tegnap délelőtt Miloslava Čutková, a Központi Választási Bizottság elnöke.

Szavazás után szavazatszámlálásTASR-felvételA szavazatokat ezúttal nagyon gyorsan sikerült megszámlálni annak ellenére, hogy az 5883 körzeti választási bizottság több mint kétmillió borítékot adott ki: 2788 faluban, 138 városban és 39 városrészben zajlott a voksolás. A városokban a lakosoknak csak a 36,3%-a ment el szavazni, a falvakban viszonylag magas, 66,9 százalékos volt a részvételi arány. Három községben az összes választásra jogosult lakos részt vett a voksoláson, ezzel szemben három kassai és egy pozsonyi városrészben a polgároknak még a 20 százaléka sem járult az urnákhoz. Rudolf Schuster – saját bevallása szerint – sajnálja, hogy igaza lett, azaz hogy a választásokon kevesen vettek részt. Az államfő reméli, az uniós csatlakozásunkról szóló népszavazáson majd többen járulnak az urnához. Schuster a voksolás eredményét politikai szempontból nem óhajtotta kommentálni. Az idei helyhatósági választásokat az jellemezte, hogy nagyon sok volt a független jelölt és az egyes pártok különböző koalíciókat hoztak létre. Polgármesterjelöltet 236, képviselőjelöltet pedig 268 koalíció indított. A koalíciók nagy száma és sokszínűsége miatt a statisztikai hivatal egyelőre nem tudta közölni, az egyes pártok jelöltjei pontosan milyen arányban győztek. Egyelőre csak arról vannak adatok, hogy az egyes pártok által önállóan indított jelöltek mennyire voltak sikeresek. A polgármesteri funkcióra háromszoros volt a túljelentkezés. A legjobb eredményt a függetlenek érték el: 951, azaz az összes megválasztott polgármester 32,7%-a független jelöltként indult. A második helyen a HZDS végzett 384 (13,2%), a harmadikon pedig az MKP 233 (7,19%) polgármesterrel. A kereszténydemokraták 206 (7,19%), az SDĽ 128 (4,4%), az SDKÚ 127 (4%) polgármesteri helyet szerzett. A legtöbb, éspedig 3564 (16,6%) önkormányzati képviselője a HZDS-nek lett. A második a KDH 2904 (13,52%) képviselővel. Az önkormányzatokban 2892 (13,46) független személy fog tevékenykedni, és az MKP – negyedikként – 2050 (9,5%) képviselői helyet szerzett. Utána az SDĽ következik 1619 (7,5%), majd az SDKÚ 1066 (5%) képviselővel. Zsolna kivételével az összes kerületi székhely képviselő-testületében a jobboldal van többségben.

Az adatok alapján leszögezhető: az MKP a négy évvel korábbi eredményhez képest 10 polgármesteri hellyel többet szerzett: 1998-ban 223, most pedig 233 MKP-s polgármestert választottak meg, és még nem számoltuk a koalícióban indult jelölteket. Idén kevesebb önkormányzati képviselője lesz a pártnak; négy éve 3767, most 2050 MKP-s képviselő járt sikerrel, ugyanakkor a mintegy 1700 főnyi különbség nem nevezhető veszteségnek, ugyanis azóta jelentősen csökkent az egyes képviselő-testületek létszáma: most kevesebb képviselőt lehetett az egyes önkormányzatokba választani.

A Központi Választási Bizottság 80 írásos és több száz telefonon érkezett panasszal foglalkozott. Három esetben megállapította a választójogi törvény megsértését: az első esetben kiraboltak egy alapiskolát, melyben szavazóhelyiséget alakítottak ki; a második panasz arról szólt, hogy a nyitrai választási bizottság elnöke háromszor szavazott; a harmadik észrevétel pedig arra vonatkozott, hogy egy nagyszombati járásbeli községben kétféle szavazólapot adtak a polgároknak. Čutková hangsúlyozta: e törvénysértések nem befolyásolták a választások eredményét. Tizenhárom községben mégis meg kell ismételni a voksolást: tízben döntetlennel végződött a polgármester-választás, háromban pedig nem tartották meg a választásokat, mert olyan kevesen laknak ott, hogy már a helyi választási bizottságot sem tudták felállítani. Lívia Škultétyová, a Központi Választási Bizottság jegyzője megerősítette: a kommunista párt az utolsó pillanatban visszavonta egyik jelöltjét, mert az illető eltűnt. A képviselő-jelölt a választások előestéjén kampányplakátokat hordott szét, és este nem tért haza. Azóta sem látták, a választási bizottság sem tud közelebbit az ügyről. (sza, s)

POLGÁRMESTEREK A MEGYESZÉKHELYEKEN

Pozsony – Andrej Ďurkovský (KDH-ANO-DS-SZS-DÚ; főpolgármester)

Nagyszombat – Štefan Bošnák (ANO-DS-KDH-SDKÚ-SZS)

Nyitra – Ferdinand Vítek (ANO-KDH-SDKÚ-SZS)

Besztercebánya – Ján Králik (HZD-HZDS-KSS-NOSNP-SDSS-SDĽ-ZRS)

Kassa – Zdenko Trebuľa (ANO-Smer-MKP-SDA; főpolgármester)

Trencsén – Juraj Liška (ANO-DS-KDH-SDKÚ)

Zsolna – Ján Slota (PSNS)

Eperjes – Milan Benč (HZD-HZDS-RDH-Východ-SNS-SDA-SDĽ)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?