Pozsony. „Megtaláljuk a módját annak, hogyan lépjünk vissza az állam számára előnytelen szerződésektől” – jelentette ki tegnap Robert Fico miniszterelnök. A legtöbb ilyen szerződést szerinte a gazdasági és a közlekedési minisztérium kötötte. A miniszterelnök a kabinet tegnapi ülése után kijelentette: az előző kormány „több módszert is alkalmazott az állami cégek, intézmények kiszipolyozására”.
Fico: fosztogatták a cégeket
„Elsősorban azt kell megoldanunk, hogyan szerezhetjük vissza ezt az állami tulajdont. Remélem, mielőbb sikerül megoldani a kérdést, ellenkező esetben csak csendben nézhetjük a végbement rablásokat” – tette hozzá Fico.
A kabinet tegnapi sajtótájékoztatóján Ľubomír Vážny közlekedési miniszter bejelentette, a hazai vasúti teherforgalmat biztosító Cargo Slovakia Rt. nevéhez több botrány is fűződik. A tárca büntetőjogi feljelentést tesz egy gyanús ügylet kapcsán, mely során a teherfuvarozó Vážny szerint 886 vagont előnytelenül adott el. Az adásvételi szerződésben állítólag olyan vagonokról van szó, amelyek teherszállításra már alkalmatlanok, de több jel arra utal, hogy ezeket aztán egy másik cég erre a célra használta, mégpedig nyereséggel. Az említett 886 vagont Vážny szerint a nagyszombati Prema Trade Kft. vette meg 70 millió koronáért, holott a minimális árat 102 millió koronában állapították meg. S bár az egyik érdeklődő 103 milliót ajánlott, kétes körülmények közt kizárták a versenyből.
A másik ügy egy 2004-ben lebonyolított üzlettel kapcsolatos, mely során a Cargo száz teherkocsit adott el egy svájci cégnek 92 millió koronáért, ezt követően azonban ugyanezeket a vagonokat 12 évre bérbe vette. Bérleti díjként viszont már 362 millió koronát fizetett. Ráadásul a bérleti szerződésben azt is vállalta, hogy hozzájárul a vagonok felújításához. Az egész ügy már csak azért is botrányos, mivel ugyanilyen állagú és számú új vagon nagyjából 260 millió koronába került volna – véli a tárcavezető.
Ezzel azonban az állami cég kétes ügyletei korántsem zárultak le, hiszen 2004-ben további 400, RES típusú vagont adott el 112 millióért. Ezeket a vagonokat is segített felújítani, majd 200 kocsi bérléséért 470 millió koronát fizettek. Pavol Kužma, a Cargo akkori vezérigazgatója a TA3 hírtelevíziónak azt nyilatkozta, hogy az említett ügyletek a társaság számára rendkívül előnyösek voltak. Mindezt azzal magyarázta, hogy a vagonokat felvásárló cég a felújításokért készpénzben fizetett. Egyes elemzők szerint ugyanakkor a Cargo volt vezetésének a döntései előnytelenek voltak a cég számára. Peter Staněk, a Szlovák Tudományos Akadémia Gazdaságkutató Intézetének munkatársa, a pénzügyminiszter tanácsadója szerint a szerződésekben jelentős aránytalanságok vannak az eladási árak és a bérleti díjak között.
Pavol Prokopovič előző közlekedési miniszter további buboréknak nevezte az elhangzott vádakat. Az SDKÚ-s politikus szerint a kormány így próbálja elterelni a figyelmet a Transpetrol vezető szerveibe történt botrányos jelölésekről. (dem, s, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.