Búcsúztak a honatyák

Pozsony. Ünnepi üléssel zárult tegnap a szlovák parlament második választási időszaka. A képviselők utolsó találkozóján részt vett Rudolf Schuster államfő, Mikuláš Dzurinda miniszterelnök és a kormánytagok többsége is. A honatyák négyéves munkáját Jozef Migaš értékelte.

A házelnök szerint a parlament négy éve eredményes volt, amit az is bizonyít, hogy a képviselők 533 törvényt fogadtak el ebben az időszakban. „Szlovákia megváltozott nemzetközi megítélése a belpolitikai változásoknak köszönhető” – mondta Migaš. Túlzónak tartja a parlamentet ért bírálatokat, szerinte az újságírók és a közvélemény egy ideális parlamentet képzel el, mely a valóságban nem létezhet. A törvényhozás munkájából kiemelte az alkotmány módosítását és a közigazgatási reformot elindító törvények meghozását, valamint az EU-csatlakozáshoz nélkülözhetetlen jogharmonizációs munkát. Migaš után az egyes frakciók vezetői értékelték a négy évet. „Amikor a kormánykoalíció tagjává váltunk, sokan a leggyengébb láncszemnek tartottak bennünket. Ennek ellenkezője bizonyosodott be: az MKP volt a kormány legstabilabb eleme, a parlamentben pedig frakciónk volt a legfegyelmezettebb” – mondta Bárdos Gyula. A koalíciós pártvezetők közül egyedül az MKP frakcióvezetője bírálta a koalíció munkáját: „Egyes pártok képviselői nem minden szavazáskor tartották magukat a megállapodáshoz.”

Az eredeti program szerint a záróülésen Rudolf Schuster államfőnek is beszédet kellett volna mondania, ő azonban tartózkodott a nyilvános értékeléstől. Az ülésteremből kilépve viszont az újságíróknak elmondta: a gyakori véleménykülönbségek ellenére „jó volt az együttműködés” az elnöki hivatal, a parlament és a kormány között. Az államfő meggyőződése, hogy csak indokolt esetben tárgyaltatott újra egy-egy törvényt. František Mikloško ezzel nem értett egyet; élesen bírálta a köztársasági elnököt, amiért nem írta alá az egyszer már jóváhagyott, a nemzet emlékezetéről szóló jogszabályt. A baloldal második nekifutásra sem támogatta a törvényt, melyet azonban az ellenzéki képviselők támogatásával elfogadtak. Peter Weiss (SDA) lapunknak elmondta: a norma alapeszméjével egyetért, ám tartalmaz néhány apró hibát, ezért nem tudta támogatni. „Pozitívum, hogy a polgárok hozzáférhetnek a volt titkosszolgálati aktákhoz, megpróbáljuk módosítani a törvényt” – közölte az Új Szóval. A képviselők azonban elvetették a másik két antikommunista törvényt: nem kell büntetéstől tartaniuk azoknak, akik a kommunista múltat dicsérik, és továbbra is dolgozhatnak a titkosszolgálatok kötelékében az egykori ŠtB ügynökei. Ján Langoš, a törvények előkészítője a részleges eredménnyel is elégedett: „Az a fontos, hogy a nemzet emlékezetéről szóló törvényt elfogadtuk, ez nagy részben helyettesíti a másik két törvényt is. A létrejövő hivatal egy éven belül nyilvánosságra hozza a volt ŠtB-ügynökök listáját, ez elég büntetés lesz számukra, a történelem feltárása pedig bizonyítja majd a volt rendszer bűnösségét”, mondta lapunknak. A honatyák a 18 visszaadott törvény közül 11-et újra elfogadtak. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?