Nem könnyű orvost találni

A Városok és Falvak Társulása (ZMOS) szorosan együttműködik az Általános Orvosok Társulásával (ZVLD), hogy a tárgyalóasztalnál az orvosok aggályairól is szó essen. Jozef Božik, a szervezet elnöke kulcsfontosságúnak tartja, hogy a ZMOS részt vegyen az egés
Pozsony |

Szlovákiában mintegy 280 ezer embernek nincs általános orvosa, és a helyzet évről évre romlik – figyelmeztetett a Városok és Falvak Társulása (ZMOS). Jozef Božik, a szervezet elnöke kiemelte, az általános orvosok között nagyon sokan már nyugdíjas korban vannak, így rövidesen akár 2,5 millióra is nőhet azon páciensek száma, akiknek nem lesz kezelőorvosa.

Božik emlékeztetett, nemrégiben még a gyermekorvosi ügyeletek helyzetét kellett rendezni, amit az egészségügyi minisztérium végül úgy oldott meg, hogy lerövidítette az ügyeletek nyitvatartását, illetve előírta, hogy a gyermekorvosoknak a hét minden napján rendelniük kell, és legalább egy napon 16:00-ig kell fogadniuk a betegeket.

A ZMOS vezetője szerint az általános orvosi rendelők kapcsán a helyzet még rosszabb, mint a gyermekorvosoknál, így ezt a problémát sem lehet tovább a szőnyeg alá söpörni. Mint mondta, legalább 470 általános orvos hiányzik a szlovák egészségügyből.

„Ami még ennél is rosszabb, hogy 280 ezer olyan szlovákiai állampolgár van, akinek nincs általános orvosa. Ez a teljes lakosság mintegy 5 százalékát jelenti, és a helyzet csak romlik”

– fogalmazott.

Orvoskeresés

Az orvoshiány mellett további problémát jelent, hogy a szakemberek jelentős része már 70 év felett van, és ilyen korban már fizikailag sem képesek arra, hogy növeljék a páciensek számát. Ha egy ilyen orvos nyugdíjba vonul, akkor mielőbb meg kell találni a helyettesét az adott településen, ami Božik szerint nem mindig sikerül, mivel a fiatal orvosok közül sokan inkább külföldre mennek dolgozni. Így a helyieknek nem marad más választása, máshol kell körzeti orvost találniuk. A ZMOS elnöke személyesen is ismer olyan beteget, akiknek három járáson át kell utaznia azért, hogy hozzájusson az általános orvosi ellátáshoz, és ő még a szerencsésebbek közé tartozik, hiszen talált szabad rendelőt. Az említett 280 ezer páciens nem járt ilyen jól. Ők nem is tudnak eljárni az éves szűrővizsgálatokra, sőt, ha valamilyen egészségügyi problémájuk van, akkor kénytelenek felkeresni a kórházi ügyeleteket, vagy pedig mentőt kell hívniuk. Ez csak tovább terheli az egyébként is leterhelt kórházakat. Božik szerint ez a probléma főként a kisebb falvakra jellemző, ilyenkor a lakosok a legközelebbi városokban próbálnak orvost találni.

Megyei szinten Besztercebánya és Eperjes megyében a legsúlyosabb a helyzet.

A ZMOS vezetője hangsúlyozta, a probléma folyamatosan nő, és nem lehet egyik pillanatról a másikra rendezni. A szervezet éppen ezért értékeli, hogy sikerült megállapodnia a mostani kormánnyal, és a társulat is képviselteti magát azokon a munkamegbeszéléseken, amelyeken a helyzet megoldásával foglalkoznak.

Božik tudatosítja, hogy az államkassza jelenlegi állapota mellett nem reális elvárás, hogy pillanatok alatt eurómilliókat pumpáljanak az egészségügybe. Ennek ellenére bízik benne, hogy a közeljövőben az egészségügyi tárcával közösen sikerül rendszerszintű megoldást találniuk.

Megoldás? Papíron!

Rastislav Zanovit, az Általános Orvosok Társulásának (ZVLD) elnöke a hétfői sajtótájékoztatón kijelentette, a minisztérium már hozott lépéseket az ügyben, például kidolgoztak különféle forgatókönyveket a lehetséges végkifejletekről, de ez egyelőre mind csak papíron létezik. Éppen ezért örül, hogy a társulás együttműködik a ZMOS-szal, amely erős tárgyalófélnek számít, és képes hangot adni az általános orvosok aggályainak, akik első kézből ismerik a szlovák egészségügy nehézségeit.

Ján Hencel, a ZVLD alelnöke elmondta, az Európai Unió helyreállítási alapjának forrásait fel lehet használni új rendelők megnyitására, de ez önmagában nem elegendő és magában is hordoz bizonyos kockázatokat. A minisztérium támogatási rendszerében 60 hónapos kifutási idő mellett jelenleg legfeljebb 60 ezer eurót lehet kérvényezni. Egy rendelő fenntartása havonta mintegy 11-12 ezer euróba kerül, tehát 60 hónap alatt ez egy 700 ezer eurós tételnek felel meg. Ha a fiatal orvos ez idő alatt nem képes elegendő beteget felvenni a rendelőjébe, akkor fennáll a rizikó, hogy a támogatást vissza kell fizetnie. Hencel szerint ez akár el is riaszthatja a pályakezdő szakembereket, ezért további forrásokra is szükség lenne, amit a szervezet javasolt is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?