Bagdad felé, araszolva

Bagdad/Washington. Amerikai B–1, B–2 és B–52 típusú bombázók, valamint manőverező robotrepülőgépek mindeddig példátlan, együttes támadást hajtottak végre bagdadi középületek, így a tájékoztatási minisztérium ellen. Csaknem 20 órás ütközet után a brit királyi tengerészgyalogság gyakorlatilag bekerítette a dél-iraki Bászrát.

Imádkozó katona az iraki sivatagban Reuters-felvételAz amerikai légierő tegnap először bombázta fényes nappal is a Köztársasági Palota épületegyüttesét. Korábban bombatalálat érte Szaddám Huszein iraki elnök kisebbik fiának, Kuszajnak a palotáját is. A CNN este közölte: a háború 12 napja alatt az amerikai haderő már ellőtte Tomahawk rakétáinak egyharmadát. Vincent Brooks dandártábornok, a katari amerikai parancsnokság sajtóértekezletén azt mondta, az elkövetkező napokban is támadni fogják a Bagdadot védő Köztársasági Gárdát. „Közeledünk arrafelé, ahol a rezsim található” – mondta Brooks.

MÁR MEGINT A SAJTÓ A HIBÁS

Csaknem 20 órás ütközet után a brit királyi tengerészgyalogság tegnapra gyakorlatilag bekerítette a dél-iraki Bászrát, elfoglalva a legnagyobb déli elővárost, ahol különösen heves volt az ellenállás. Bászrát Geoff Hoon brit védelmi miniszter a hadműveletek kezdetén „katonai szempontból nem túl jelentősnek” minősítette, később azonban kiderült, hogy a második legnagyobb városban jelentős kormányhű iraki milícia állomásozik, amely megakadályoz minden kísérletet a segélyek bejuttatására, és lövi a menekülni próbáló lakosságot. A brit tengerészgyalogosok több száz iraki katonát ejtettek foglyul. Bászrától északra 17 iraki T–55-ös harckocsit, hét páncélozott csapatszállítót és több tüzérségi állást semmisítettek meg. Ez volt az Irakba vezényelt brit haderő eddigi legnagyobb ütközete a háború kezdete óta. A katonák parancsba kapták, hogy a foglyul ejtett iraki katonák Kalasnyikov géppisztolyait az általános előírástól eltérően ne semmisítsék meg, hanem tárolják, és juttassák el a városban levő, lázadásra kész kormányellenes erőknek. A brit védelmi miniszter délután a londoni alsóházban kijelentette: a brit kormány mindig is nehéz, erőt próbáló és veszélyes háborúra számított Irakban, és „a problémák jelentős részét azok a kommentátorok okozzák, akik igen rövid, ellenállás nélküli háborút jósolgattak”. Geoff Hoon szerint a szövetségesek figyelemre méltó eredményeket értek el eddig, egyes alakulataik 80 kilométerre vannak Bagdadtól, Irak déli részét „zömmel ellenőrzésük alatt tartják”, jóllehet, maradtak ellenállási gócok. Közölte: a szövetségesek eddig 8000 iraki foglyot ejtettek.

UTCAI HARCOK

A 64. amerikai páncélos ezred 4. zászlóalja hajnalban behatolt Hindíjába, és utcáról utcára harcolva sikerült áttörnie a városközpont irányába, megütközve a téglafalak és sövények mögül kézi fegyverekkel és vállról indítható rakétákkal tüzet nyitó iraki erőkkel. Hindíja az iraki fővároshoz eső legközelebbi város, ameddig a délről előrenyomuló erők eljutottak. Az összecsapásokban legkevesebb 15 iraki katona életét vesztette és több tucat fogságba esett, akik a Köztársasági Gárda Nabukodonozor dandárjához tartózónak mondták magukat.

A 3. amerikai gyalogos hadosztály egységei bekerítették a Bagdadtól 160 kilométernyire elterülő Nedzsefet, a síiták szent városát, amelynek határában összecsaptak a Köztársasági Gárda erőivel. Ez volt az első jelentős közvetlen összecsapás a szövetségesek és a Gárda egységei között. A Bagdadtól 375 kilométernyire délre fekvő Násziríja peremkerületeit amerikai tengerészgyalogosok százai kezdték átfésülni házról házra haladva, hogy felszámolják az iraki ellenállás fészkeit. Katonai források a korábban alkalmazott taktika megváltoztatásáról beszélnek. A BBC esti híre szerint különleges amerikai egységek és tengerészgyalogosok indultak Násziríja térségébe, a makacs iraki ellenállás miatt.

Az iraki gerillatámadásokat irányító magas rangú parancsnokok likvidálására amerikai tengerészgyalogosok hajnalban rajtaütésszerű támadást intéztek Satra város ellen, Násziríjától 35 kilométerre északra. Az amerikaiak által célba vett iraki parancsnokok között van Ali Haszszán al-Madzsid, „Vegyész Ali”, Szaddám unokatestvére, akire az iraki elnök rábízta az egész dél-iraki front irányítását. Gúnynevét onnét kapta, hogy 1988-ban ő irányította az iraki kurdok ellen mérges gázzal elkövetett vegyi támadásokat. Az amerikaiak iraki ellenzékiektől olyan információt kaptak, hogy Madzsid a kormányzó Baasz Párt más magas rangú tisztségviselőivel együtt Satrában tartózkodik. Ők irányítják azokat a gerillaakciókat, amelyek során iraki katonák lesből rátámadnak az amerikai utánpótlási szállítmányokra.

Egy tegnapi hír szerint húsz személy, köztük 11 gyerek, vesztette életét egy Bagdad közelében fekvő tanyát vasárnapra virradóra ért légicsapásban. A francia hírügynökség tudósítója tegnap számolt be arról is, hogy tíz további ember megsebesült a légitámadásban, amely három lakóházat döntött romba a Bagdad peremén fekvő al-Dzsanabíjínben. Túlélő rokonok elmondása szerint a megölt 11 gyermek, 7 nő és 2 férfi öt családhoz tartozott.

MEGTAGADTÁK A SZOLGÁLATOT

Két brit szolgálatmegtagadót hazaküldtek az iraki hadszíntérről. Esetükben jogi vita kezd kibontakozni Londonban arról, hogy hadbíróság elé állíthatók-e, vagy a fegyveres harcot lelkiismereti okból megtagadóknak tekintendők-e. Lapbeszámoló szerint a két katona azért tagadta meg a részvételt az iraki hadműveletekben, mert attól tart, hogy a konfliktusnak sok civil áldozata lehet.

Amerikai csapatok bántalmaztak két izraeli és egy portugál újságírót, akik követték a katonákat a hadműveletek közben. A három újságírót szerdán fogták el amerikai katonák, majd kivallatták őket, mivel attól tartottak, hogy az irakiaknak kémkednek. A Nemzetközi Újságíró Szövetség (IFJ) tegnap alapos vizsgálatot követelt az ügyben. A BBC brit hírtelevízió internetes kiadása iraki tudósítóinak rövid bejelentkezéseit tartalmazó oldalán jelzi, hogy a jelentéseket a szövetséges csapatok vezetői elküldés előtt cenzúrázzák.

Szaddámot és idősebb fiát, Udajt is mutatta tegnap az iraki állami televízió, néhány órával egy bagdadi légitámadás után, amelyben találat érte az államfő rezidenciáját, a Köztársasági Palotát. Udaj e mostani eset előtt nem bukkant fel a televízióban, és más módon sem jelent meg a nyilvánosság előtt a háború kitörése, március 20-a óta. További hírek a 3. és 4. oldalon. (m, i, o, t, ú)

TEGNAP TÖRTÉNT

Minden eddiginél nagyobb szabású légitámadást hajtottak végre több hullámban az amerikaiak bagdadi középületek ellen.

Maratoni hosszúságú ütközet után a brit haditengerészet egységei bekerítették Bászrát.

Nedzsefnél az amerikaiak először csaptak össze a Köztársasági Gárda erőivel.

Násziríja peremkerületeit amerikai tengerészgyalogosok fésülték át házról házra.

Rajtaütöttek Satra városán, az egyik célpont „Vegyész Ali”, Szaddám unokatestvére volt.

Hoszni Mubarak egyiptomi elnök kijelentette: ez a háború száz új Oszama bin Ladent szül.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?