Berlin/Prága/Brüsszel. Az ötven évvel ezelőtti hat alapító helyett immár huszonhét tagország állam- és kormányfői gyűlnek össze mától Berlinben, hogy megemlékezzenek az EU elődjét létrehozó Római Szerződésről, megvonják az elmúlt fél évszázad mérlegét, kijelöljék az elkövetkező időszak fejlődésének irányait és meghatározzák a feladatokat.
Az út Rómától Berlinig: ötvenéves az unió
Angela Merkel német kancellár az elmúlt hónapokban hatalmas energiával fáradozott azon, hogy a születésnapi csúcstalálkozót eredményessé tegye, s mindezt a Római Szerződés aláírásának 50. évfordulóján egy történelmi dokumentummal, az úgynevezett Berlini Nyilatkozattal pecsételje meg. A szlovák küldöttséget Robert Fico kormányfő vezeti.
Német kormányforrások tegnap állították, Merkelnek végül is sikerült minden tagország támogatását elnyernie a nyilatkozat szövegéhez, még Prágáét is. Csehország csütörtökön élesen bírálta azt a módszert, ahogy a németek kidolgozták a dokumentumot, valamint azt, hogy csak az unió egyes vezetői írják majd alá, nem az összes tagország állam- és kormányfői. Ulrich Wilhelm kormányszóvivő azt mondta, a kancellár asszony az utolsó pillanatban még telefonon egyeztetett Václav Klaus cseh államfővel és Mirek Topolánek miniszterelnökkel.
A berlini pompa fényét tompíthatja, hogy az Európai Unió – amely az elmúlt ötven évre valóban egyfajta sikertörténetként tekinthet – nehéz időszak előtt áll. Nem elsősorban a német elnökségtől, hanem a tagországok hozzáállástól függ az, hogy a múlthoz hasonlóan a jövő is sikeres lesz-e. Valószínű, Németország első női kancellárja sem tudta felmérni igazán, hogy az ünnepi csúcs karmestereként milyen óriási feladatot vállalt. Az elmúlt hetek egyeztetései ugyanis azt bizonyították, hogy a tagállamok körében nem minden területen van egyforma elszántság a közös cselekvésre, mindenekelőtt a francia és a holland népszavazáson született elutasítás nyomán megfeneklett alkotmányos szerződés mielőbbi elfogadására. Ami talán a legkeserűbb pirula a házigazdák számára, Berlin ugyanis a legszívesebben az ezzel kapcsolatos, közös szándék kinyilvánítását tekintette volna igazi születésnapi ajándéknak.
Ebből a szempontból fordulatként értékelhető: Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter tegnap azt nyilatkozta a DPA-nak, az alkotmány ügyében az EU készen áll a kompromisszumra. Ez jelzés volt az uniós alaptörvényt ellenzők számára. További anyagaink a 6. és a 8. oldalon. (MTI, ČTK, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.