Budapest. A jelenlegi „hűvösebb légkörben” nem vár nagy áttörést a két hét múlva sorra kerülő miniszterelnöki találkozótól a Magyar Koalíció Pártja. Csáky Pál Budapesten ugyanakkor azt mondta: kisebb, de konkrét eredményeket hozó lépések megtételét várják a magyar miniszterelnöktől.
AZ MKP öt kérése Gyurcsányhoz és Ficóhoz
Az MKP öt pontos javaslatcsomagot juttatott el Gyurcsány Ferencnek a június 18-i magyar–szlovák miniszterelnöki találkozó előtt. Erről Csáky Pál, az MKP elnöke beszélt a magyar parlament külügyi bizottságának ülésén. Csáky egyetértett Németh Zsolt fideszes bizottsági elnökkel abban, hogy „a hűvös viszony éveit éljük”, ezért az MKP nem is számít áttörésre a minicsúcson.
„A találkozó kétesélyes. Kisebb súlyú, de konkrét ügyekben viszont úgy gondoljuk, lehet eredményeket elérni” – mondta a meghallgatás után Csáky Pál az Új Szó tudósítójának. Az MKP ezért öt pontos javaslatcsomagot készített.
Az első egy híd építését tartalmazza az Ipolyon Szécsénynél, amit Csáky Pál szerint „aprópénzből” meg lehet oldani, hiszen az építmény elemei már évek óta megvannak, csak össze kellene rakni őket. A második világos menetrend felállítását kéri a Kassa és Miskolc közötti gyorsforgalmi út megépítésére. Csáky külön kiemelte, hogy Szily Katalin kassai látogatásakor a két parlament elnöke megígérte, 2010-ig elkészül az út, azonban konkrét tervek még nem születtek.
Az MKP azt is szeretné elérni, hogy a magyarországi szlovákok szintén nagyobb figyelmet és több támogatást kapjanak. Ezen kívül szeretnék visszaállítani azt a gyakorlatot, hogy az anyaországból érkező oktatási támogatások harmadát az intézmények fejlesztésére lehessen fordítani, valamint szeretnék elérni, hogy hamarabb fizessék ki a kulturális támogatásokat. Mint az Új Szónak Csáky Pál elmondta, az utófinanszírozás, és az, hogy a megítélt pénzek gyakran hónapokat késnek, nagyban megnehezítik a programszervezők munkáját.
Az MKP elnöke hibának nevezte, hogy a két ország nem hangolja össze fejlesztési elképzeléseit. Például a magyar oldalon olyan vasúti mellékvonalakat kíván megszüntetni a kormány, amelyek a régió teherszállításában komoly szerepet játszanak.
A meghallgatáson szó volt a Malina Hedvig ellen indított eljárásról is. Csáky hangsúlyozta, nem „szlovák–magyar ügyről” van szó, nem Malina Hedvig és a rendőrség, nem a magyar közösség és a szlovák belügyminisztérium áll egymással szemben; hanem a tanúvallomások, a két kórházi látlelet és a belügyi tárca vezetőjének kijelentései. „Az ügyet a jogállamiság talaján kell lezárni” – mondta Csáky Pál.
Az SNS elnökéről azt mondta: Ján Slota korábban megígérte, hogy a legtöbbet idézett szlovák politikus lesz, amit láthatóan igyekszik is megtartani. Nem Slota kijelentéseivel van a legnagyobb baj, hanem, hogy az SNS-nek komoly társadalmi támogatottsága van (bár az MKP megelőzi a népszerűségben), és két fontos tárcát (az oktatásit és a régiófejlesztésit) birtokol, miközben az ország ötöde valamilyen nemzeti kisebbség tagja. Ezért attól kell tartani, hogy az uniós forrásokból megvalósítandó fejlesztések elkerülik az ország déli régióit.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.