Oslo. Al Gore volt amerikai alelnök és az ENSZ Kormányközi Klímaváltozási Bizottsága (IPCC) kapja megosztva az idei Nobel-békedíjat.
Amerikai kitüntetettje legutóbb 2002-ben volt e díjnak, akkor Jimmy Carter volt elnököt érte a megtiszteltetés. Al Gore, az Egyesült Államok 45.
Al Gore volt amerikai alelnöké a Nobel-békedíj
Amerikai kitüntetettje legutóbb 2002-ben volt e díjnak, akkor Jimmy Carter volt elnököt érte a megtiszteltetés. Al Gore, az Egyesült Államok 45. alelnöke, üzletember, környezetvédő 1948. március 31-én született Washingtonban. A Harvard Egyetemen végezte tanulmányait, 1969-ben diplomázott. Katonaként 1971 januárjától öt hónapot töltött Vietnamban. A háború után újságíróként a The Tennessean című lapnál helyezkedett el.
A politikai pályára 1976-ban lépett. 1984-ben már a szenátusi székért indult. Ezt a választást is megnyerte, két cikluson át, 1993-ig képviselte szenátorként Tennesseet. Bill Clinton őt választotta alelnök-jelöltjének. A páros két cikluson át (1993-2001) maradt a Fehér Házban. 2000-ben ő volt a Demokrata Párt elnökjelöltje, s minden idők egyik legellentmondásosabb választásán maradt alul George W. Bush akkori texasi kormányzóval szemben. Gore lett az Egyesült Államok harmadik olyan elnökjelöltje, aki összességében több szavazatot kapott ellenlábasánál, de az elektori kollégiumban nem volt többsége. A jogi küzdelemmel végződő választás után háttérbe vonult, 2002-ben kijelentette, hogy nem indul a következő elnökválasztáson. A közéletbe a környezetvédelem és a klímaváltozás elleni küzdelem élharcosaként tért vissza, 2006-ban Kellemetlen igazság címmel jelentetett meg könyvet, amiért Quills Awards irodalmi díjjal tüntették ki. A könyv alapján készült dokumentumfilmért Oscar-díjat is kapott. A négygyerekes Gore-t a 2008-as elnökválasztás közeledtével egyre többen győzködik, hogy induljon újra a tisztségért. A politikus soha nem adott egyértelmű választ, pletykák szerint a Nobel-díj végkimenetelétől tette függővé, hogy vállalja-e az újabb kampányt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.