Környezetkímélőbb védekezés

Az EU-ban karantén kártevőnek számító kukoricabogár (Diabrotica virgifera virgifera) sajnos már nálunk is elterjedt. Ott, ahol kukoricát termesztenek, számolni kell e veszélyes kártevő megjelenésével és pusztításával.

A kukoricabogár nemcsak a monokultúrában termesztett kukoricát károsítja, bár ez a termesztési módszer ideális környezetet teremt számára. A vetésváltás ugyan korlátozza szaporodását, ugyanakkor a kártevő akár 8-15 km-t is képes repülni naponta. A bogár lárvája csak a kukorica gyökerein él, azokat rákosítja, rágja, minek következtében a fiatal növények elveszítik stabilitásukat, és a szél hatására megdőlnek. Mivel a kukoricabogár lárvája a drótférgeknél később károsít, ezért a rovarölőkkel csávázott vetőmag hatása már nem érvényesül vagy csak nagyon elenyésző mértékben.

A kártevő életmódja

A kifejlődött bogarak csak június végétől jönnek elő a talajból (nemzetközi megfigyelések szerint júniusban a bogarak 8-10% bújik elő, júliusban ez az arány már 50-58%-ot tesz ki, augusztusban 27-44%-ot, szeptemberben pedig az időjárástól függően visszaesik 3-26 százalékra. A nőstények többsége 24 órán belül bepárzik, majd a 10-14 nap múlva kezdődő tojásrakásig érési táplálkozást folytatnak. Ebben az időszakban a fiatal kukoricacsövön kinövő zöld bibeszálakat (bajuszt) fogyasztják, melyet részben vagy teljesen elrágnak. Ebből kifolyólag a terméskötődés hiányos lesz, a kukoricacső akár fele is szem nélkül marad.

A tojásrakás már 16 C foknál megkezdődik. Egy nőstény élete alatt akár ezer darab tojást is rakhat. A nőstény életét befolyásolja a levegő hőmérséklete, 19 C fokos hőmérséklet esetén a bogarak 13-14 hétig élnek, 30 C fok felett mindössze 7-8 hétig. A vetőmag csávázásával csak a lárvakártétel mértékét lehet csökkenteni. Ezzel azonban a kukoricabogár terjedését nem tudják megfékezni. A bogarak ellen már sok nagy hatásspektrumú rovarölő szert kipróbáltak. Ám mivel ezek a méhekre és a hasznos élőlényekre is hatnak, így alkalmazásuk korlátozott. Korlátozó tényező továbbá az is, hogy a kukoricát virágzás alatt nem szabad permetezni.

Új védekezési lehetőség

Ezeket a szempontokat figyelemben véve fejlesztettek ki a kutatók egy új, hatékony technológiát, amely az ilyenkor rajzó kukoricabogár ellen nyújt védelmet. Előnye, hogy nem jelent veszélyt a méhekre és a hasznos rovarokra, élőlényekre, így kockázat nélkül alkalmazható a nap minden szakaszában. Ez az új technológia az INVITE, amely a kukoricabogár számára a természetben is előforduló fajspecifikus csemegére épít, táplálékfüggőséget és kényszertáplálkozást váltva ki benne. A koncentrátum kipermetezése után a gyors mozgású kukoricabogár rögtön „ráharap” a finom falatra, és nem károsítja tovább a kukoricát. Megszállottan falja a permetcseppet, amelynek hatóanyaga a kukurbitacin. (Ezt egy e célra nemesített keserű dinnyefajtából nyernek ki.) A kukoricabogár mohó táplálkozása során elfogyasztja a permetlébe kevert PYRINEX 25 ME rovarölő szert, amely gyomorméregként 90%-kal alacsonyabb adagban is gyorsan és biztosan hat, és a kukoricabogár elpusztul.

A hasznos rovarokra veszélytelen

Az INVITE + PYRINEX 25 ME (0,15 l/ha) a méhekre és rovarokra veszélytelen, ezért a virágzó kukoricában nappal is permetezhető. A védekezés azonban akkor lehet igazán sikeres, ha a kezelést megelőzően a területen sárgalapos Pherocon Am vagy Multigard csapdával meggyőződünk a kukoricabogár egyedsűrűségéről, a fertőzés mértékéről.

Szlovákiában a kukoricabogár ellen eddig semmilyen rovarölő szert nem engedélyeztek. Annak ellenére, hogy a kártevő már ötödik éve nálunk is megtalálható és évről évre nagyobb pusztítást okoz. A kártevő veszélyességét igazolja, hogy az elmúlt héten Nagyszombat térségében feromon csapdákkal 150 darab bogarat fogtak másfél óra alatt egy kukoricatáblán. Mivel a kukoricabogár Szlovákiában is karantén kártevő, a növényegészségügyi szakszolgálat járási kirendeltségei felkészültek arra, hogy a termelőknek kellő szakmai segítséget nyújtsanak. Az EU-bizottsága a 2003/766/ES-es rendeletében, amelyet a hazai jogszabályok is átvettek, elrendelte a kukoricabogár terjedése elleni kötelező védekezést minden EU-s államban.. Az új szlovák növényvédelmi törvény arra is kötelezi a termelőket, hogy az általuk művelt területeken végezzék el a karantén kártevők elleni kezelést, és akadályozzák meg a karantén szervezetek károsítását. A törvény figyelmen kívül hagyása szigorú büntetéseket von maga után.

Az INVITE nem jelent veszélyt a méhekre és hasznos kártevőkre, mivel az INVITE alapanyagául szolgáló növénykivonatot nem szeretik, így nem is fogyasztják azt. Az INVITE hatása viszont csak nagymértékű fogyasztás után jelentkezik a kukoricabogárnál. Az INVITE + PYRINEX 25 ME használatát a földművelésügyi tárca is engedélyezte.

A permetlét a lehető legnagyobb cseppméretben kell kijuttatni. Repülőgépes permetezés esetén hektáronként mindössze 20 liter permetlé szükséges, hidas traktoros kezelés esetén (12 km/óra haladás mellett) 35-38 l/ha. Más széles hatásspektrumú rovarölő szert a permetlébe nem ajánlatos keverni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?