Karácsonyfák helyes nevelése

A karácsonyfát néhány évtizede még az erdőnek telepített sűrű fenyvesek éves ritkításának, gyérítésének az eredményeként, erdészeti melléktermékként állították elő. Ma már a fák döntő többségét – a vágottvirág-termesztéshez hasonlóan – ültetvényekben állítják elő.

Agrárszakértők szerint a gazdaságos és környezetkímélő karácsonyfa-termesztés kizárólag termelési rendszerben folyhat. Alapvető követelmény az egységes származású és nevelésű szaporítóanyag beszerzése, a szakmailag irányított és ellenőrzött csemete-nevelés. A karácsonyfát néhány évtizede még az erdőnek telepített sűrű fenyvesek éves ritkításának az eredményeként, erdészeti melléktermékként állították elő. Ma már csak a rablók szerzik be szükségletüket az erdőből; a fák döntő többségét erre a célra létesített ültetvényekben állítják elő. A piacra kerülő karácsonyfa megközelítőleg 10 százaléka eladatlan marad, hiszen térben és időben szinte lehetetlen tökéletesen teríteni az árut, de ez így jobb, mint ha valaki az ünnepek előtt nem jutna fához.

A PIACI KOCKÁZAT MÉRSÉKLÉSE

Megfelelő piaci előrejelzéssel a kockázat csökkenthető: a piacon fölöslegesnek tűnő fákat nem kötelező abban az évben kivágni. Meghagyva és egy évig továbbnevelve a fenyőfa a következő évben méretesebb áru lehet. A másik piaci kockázatot csökkentő lehetőség a földlabdával való kiszedés, ami sok vásárló számára még vonzóbb terméket is jelent; a környezetvédőknek is tetszik, mert nem kell a fát „megölni”. A balnizás óriási hátránya a magasabb termelési költség, a magasabb ár, valamint az, hogy nagyon lepusztítja a termőtalajt. Ezért a földlabdás karácsonyfa-termesztés széleskörű elterjedése katasztrofális lenne – pusztítja a talajt, felgyorsítja a domboldalak erózióját, a balni kiemelésével a legértékesebb talajrétegtől fosztjuk meg a földeket.

FÖLDLABDÁS KARÁCSONYFA

Akkor célszerű földlabdás fenyőt vásárolni karácsonyra, ha a kertünkben még van hely egy fának, vagy egy jó barátunk, ismerősünk örömmel helyet keres neki. Vásárláskor gondoljunk arra, a fának 8-10 napot kell kibírnia lakásunkban. Ezért inkább kisebb méretű fenyőket válasszunk. A kereskedők általában egyszer iskolázott földlabdás fenyőket kínálnak a karácsonyi fenyővásár helyszínein. Fontos megjegyezni, hogy kifogástalan minőségű földlabdás növényeket a faiskolákban találnak és nem a piacokon! Műanyag zacskóba csomagolt földlabdájú fenyők biztosan nem faiskolai termékek! Hogy fenyőnk biztosan megmaradjon, ezért lehetőleg 4–6 éves növényt válasszunk, amelynek a magassága maximum 100–150 cm. Ezen növények földlabdája átlagos nagyságú, súlyuk 12-25 kg közötti. A magasságnál nagyobb hangsúlyt érdemel a forma, ezüstfenyőknél a szín is. A hálóba kötött lombú fenyőknél is érdemes a háló lehúzása után meggyőződni a szabályos formáról.

GONDOZÁS ÉS ÖNTÖZÉS

A fenyőfát vásárlás után rövid időn belül egy a földlabdánál kétszer nagyobb edénybe kell ültetnünk. A földlabda alatt és mellett jusson hely a virágföldnek, amivel szorosan töltsük meg az edényt. A sima kerti föld is megfelelő, de a tőzeget is tartalmazó (jobb víztartó képesség) csomagolt virágföld jobban megfelel a célnak. A beültetést lehetőség szerint a lakásba költöztetés előtt egy-két nappal korábban végezzük el és a fácskát alaposan öntözzük be. A lakásban már csak mértékkel, két naponta kell nedvesíteni a földet. Az a cél, hogy a földlabda mérsékelten nedvesen legyen tartva. A fát lehetőleg a fűtőtesttől minél távolabb helyezzük el. Ünnepek után nagyon fontos a hőmérsékleti átmenet biztosítása, mivel a beindulófélben lévő hajtásoknak újból nyugalmi állapotba kell kerülniük. Ezért a fenyőfát legkésőbb az újév másnapján bontsuk le és tegyük egy 0–5 C hőmérsékletű helyiségbe (lehet sötét is), de semmiképp se vigyük rögtön a szabadba. Leveleit permetezzük be vízzel és győződjünk meg arról, hogy nedves-e a földje (mérsékelt öntözés). További locsolás nem szükséges. A fácska 12–15 nap múlva kitehetjük a szabadba. Ekkor, ha tudjuk beültethetjük végleges helyére, de ha fagyos a talaj, akkor várhatunk az ültetéssel tavaszig. (bálint, i)

Fakéreggel védett ültetőközeg

Az ünnepek után kiültetendő fenyő számára célszerű a talajt még a fagyok beköszönte előtt kell előkészíteni. A föld átfagyását elkerülhetjük, ha az ültetésre szánt részen már most mulcs védi a talajt a hőmérséklet ingadozásától és a kiszáradástól. Az ültető gödörből el is távolíthatjuk a földet, és a garázsban vagy a pincében tárolhatjuk, hogy azután a karácsonyfa kiültetésekor ezzel a földdel töltsük fel a gödröt. (k-p)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?