Jozef Války docenst, a Mesterséges Megtermékenyítési Központ főorvosát

Önök hosszabb ideje alkalmazzák az egynapos sebészeti eljárást. Milyen előnyökkel jár ez a pácienseik számára?
A beteg egyáltalán nem kerül kórházi közegbe, nem kell napokat eltöltenie kórházban olyan beavatkozások esetén is, melyek nem igénylik a hospitalizációt.

Önök hosszabb ideje alkalmazzák az egynapos sebészeti eljárást. Milyen előnyökkel jár ez a pácienseik számára?

A beteg egyáltalán nem kerül kórházi közegbe, nem kell napokat eltöltenie kórházban olyan beavatkozások esetén is, melyek nem igénylik a hospitalizációt. Időt takarít meg és ez pénzmegtakarítást is jelent sokuk számára.

Nincs ez negatív hatással a betegre?

Olyan beavatkozásokat végzünk, melyek után nincs szükség utókezelésre, a beteg nyugodtan hazamehet, nem áll fenn egészségügyi kockázat. A gyógyászat fejlődése lehetővé teszi a nagyon rövid ideig tartó altatást, mely után a beteg gyorsan ébred. Gyakorlatilag fél-egy órával a beavatkozás után a páciens teljesen visszanyeri eszméletét. Természetesen nem ülhet rögtön a volán mögé.

Az operáció után még szükséges az otthoni utókezelés?

Ez a beavatkozástól típusától függ. Több tucat olyan beavatkozás van, melyeket ezzel a módszerrel el lehet végezni. A leggyakoribb és legelterjedtebb a laparoszkópiás kivizsgálás, mely során endoszkóppal vizsgáljuk a beteg hasüregét, de vannak más, egyszerűbb operációk is, melyek esetében eddig a beteg 3-4 napot feküdt kórházban.

Hogyan kell felkészülnie a betegnek az egynapos operációra?

Mindenképen teljes belgyógyászati kivizsgáláson kell átesnie, de ezt a körzeti orvosa is elvégezheti, hogy az altatóorvos ismerje a beteg állapotát. Természetesen nem szabad ennie előtte, de minden esetben pontos instrukciókat kap az operáció előtt.

Ez a gyógymód olcsóbb a kórházi kezelésnél. Miért nem elterjedtebb Szlovákiában?

A jelenlegi szabályozás, a fizetési feltételek korlátozzák a hasonló egészségügyi intézmények létrejöttét. A legjobban az egészségbiztosító hozzáállása gátolja a beavatkozás elterjedését, mivel az üzemeltető nem lehet biztos benne, hogy milyen szerződést köt vele a biztosító és egyáltalán köt-e vele szerződést. Gyakorlatban is alkalmazni kellene az egészségügyi miniszter kijelentését, mely szerint a biztosítónak a beteg után kell „küldenie” a pénzt. A jelenlegi gyakorlat szerint a biztosító megrendel szolgáltatásokat az egészségügyi intézményeknél, és a beteg köteles ezekben gyógyíttatni magát. Nálunk jelenleg mintegy 400-an várnak operációra, sokukat figyelmeztette a biztosító, hogy ha máshol végeztetik el a beavatkozást, kifizeti annak költségeit.A betegeknek minden esetben téríteniük kell a beavatkozás költségeit az egynapos operációkat végző klinikákon?

Jelenleg az esetek többségében igen, de már készül olyan javaslat, mely szerint a biztosító fizetné ezek költségeit. Most még a betegnek kell állnia a költségeket. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?