Tudománynap: a fény éve

2015 egyebek mellett a fény nemzetközi éve volt.A karácsonyi szünet előtti utolsó hétfőn, az év lezárásaként, a dunaszerdahelyi magángimnázium tanárai, diákjai és meghívott vendégek közreműködésével tudománynapot tartottunk, melynek fő témája mi más is lehetett volna, mint a fény.Nyolc tanteremben f

2015 egyebek mellett a fény nemzetközi éve volt.

A karácsonyi szünet előtti utolsó hétfőn, az év lezárásaként, a dunaszerdahelyi magángimnázium tanárai, diákjai és meghívott vendégek közreműködésével tudománynapot tartottunk, melynek fő témája mi más is lehetett volna, mint a fény.

Nyolc tanteremben folytak az előadások, a diákok évfolyamonként váltották egymást. Iskolánk tanárai három előadásban a biológia, a kémia és a fizika szemszögéből járták körbe a fény tulajdonságait, keletkezését és hatásait az élő szervezetekre. Az UV fény káros hatásai című előadásában Matus Olga sok, gyakran elrettentő képpel figyelmeztetett a napfény és főleg a szolárium által okozott problémákra, s figyelmeztetett a védekezés fontosságára és lehetőségeire is.

Kiss László Legyen világosság… címmel a fény keletkezését és legfontosabb fizikai tulajdonságait mutatta be. Komlós Tünde és ifjú padawanjai Star Wars-hangulatban Az ébredő tudomány című kémiai show-val arattak kirobbanó sikert. Látványos kémiai kísérleteik különböző fény- és hanghatásokkal keltették fel a közönség figyelmét.

Az iskola diákjai is aktívan részt vettek a programban. Szabó Annamária az optikai csalódásokról, Kis Lázár Bence a térhatású képekről és a 3D-s mozizásról tartott előadást.

Nagy Attila helytörténész a fotózás kialakulásáról, elterjedéséről beszélt. Régi fényképeken mutatta be a város történetét, a fényképezés megjelenését a dunaszerdahelyiek életében.

Mátis Péter informatikus a számítógépes grafikába és az animációk készítésébe nyújtott betekintést. Beszélt a fény és árnyék szerepéről számítógépes játékokban, azok grafikai tervezéséről és a grafikai számítások sebességének fontosságáról.

Nagy Sándor, a Corvus Csillagászati Egyesület elnöke felfújható planetáriummal érkezett a tudománynapra. A planetárium kupolájára két speciális filmet vetített, és röviden bemutatta az égbolt legfontosabb objektumait, csillagképeit.

A nyolcadik teremben a logikai fejtörőket oldhattak meg és az érdekes fizikai kísérleteket próbálhattak ki a diákok.

Az iskola folyosója is szerves része volt a rendezvénynek. Az egyik emeleten látványos videókat nézhettek a diákok a szünetekben, a másikon pedig a Naprendszer kicsinyített modellje volt kiállítva.

A tudománynap jó lezárása volt az évnek. Kicsit lazább hangulatban, mégis tartalmasan telt, a diákok új, érdekes ismeretekkel gyarapodtak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?