Törvény van, kedvezményes hitel nincs

A kezdő tanítók és tanárok számára igénybe vehető kölcsönalapról szóló jogszabály már augusztusban megjelent a törvénytárban, ami egyben a hatálybalépését is jelenti. A törvényről, alkalmazhatóságáról és a kölcsön folyósításának módjáról Peter Ponický oktatási minisztert kérdeztük.

A jogszabály számos ellentmondást tartalmaz, a kormány nem tud pénzt biztosítani a hitelalap működésére. A kezdő tanítók és tanárok számára igénybe vehető kölcsönalapról szóló jogszabály már augusztusban megjelent a törvénytárban, ami egyben a hatálybalépését is jelenti. A törvényről, alkalmazhatóságáról és a kölcsön folyósításának módjáról Peter Ponický oktatási minisztert kérdeztük.

A törvény életbe lépett, ez egyben azt is jelenti, hogy az érintett pedagógusok kérhetik a kedvezményes kölcsönt?

Egy dolog a törvény hatályossága, a másik, hogy a jogszabály által meghatározott alapban megvan-e a szükséges pénzösszeg. Csak akkor lehet meríteni az alapból, ha van benne pénz.

Számításaik szerint mekkora összegre lenne szükség az alap működéséhez?

Még nincsenek erre vonatkozó számítások, mert ez eléggé függ az igénylők számától. A statisztikai adatok szerint a pedagógusok többsége az idősebb nemzedékhez tartozik, tehát viszonylag alacsony összeggel is elkezdhetné az alap a működését. Véleményem szerint az alap célja inkább a frissen végzett pedagógusok pályán maradásra való ösztökélése lenne.

A törvény előterjesztője, Eva Slavkovská (SNS) mintegy 110 millió koronát tart szükségesnek. Meg tudja ezt erősíteni?

Nincs pontos becslés erre vonatkozóan, ezért nem tudom sem megerősíteni, sem cáfolni.

Tárgyalt már a pénzügyminiszterrel az alaphoz szükséges összeg előteremtéséről? Egyáltalán működőképes lesz ez az alap még az idén?

Az idei állami költségvetés nem számol az alap létrehozásával, ezért nem is tartalmazza az elindításához szükséges összeget.

A törvény tehát létezik, de a végrehajtása megoldatlan.

Sajnos ez gyakran megtörténik Szlovákiában. A parlament bármilyen törvényt elfogadhat, a végrehajtás azonban a kormányra marad.

A kormány nem is foglalkozik már az alap létrehozásával?

Most biztosan nem. Az a legmegdöbbentőbb, hogy ilyen törvények születhetnek néhány héttel, hónappal a választások előtt. A kabinet már elmondta véleményét a törvényről, egyes jogi szakértők is alkotmányellenesnek tartják, mivel az állampolgárok bizonyos rétegét előnybe helyezi másokkal szemben. Maga a jogszabály több ellentmondást tartalmaz, és ráadásul a kormány nem tud anyagiakat biztosítani a működtetésére. Az Alkotmánybíróság még nem mondott véleményt a törvényről. Elfogadásán érezni lehetett a választások közeledtét, egyes képviselők, akik támogatták a törvény elfogadását, a pedagógusok érdeke helyett a saját hasznukat nézték.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?