Tovább csökkent az Egyesült Államok déli határán feltartóztatott illegális határátlépők száma – közölte az amerikai határőrizetért felelős Vám és Határvédelem (Customs and Border Protection – CBP).
Tovább csökkent az Egyesült Államok déli határán feltartóztatott illegális határátlépők száma

A szervezet hétfői keltezésű, kedden megjelent közleménye szerint márciusban rekord alacsony volt a határsértések mértéke, ami 7181 embert jelent, és 14 százalékos mérséklődés februárhoz képest, továbbá mintegy 95 százalékkal alacsonyabb szám, mint 2024 márciusában, amikor több mint 137 ezer ember érkezett az Egyesült Államok határához Mexikó felől, hogy jogosulatlanul átlépje azt.
A CBP közleménye alapján a visszaesést az tette lehetővé, hogy „drámai módon” megnövelték a járőrözést az ország határain.
A határőrség kedden több lefoglalt kábítószer-szállítmányról is közleményt adott ki, ezek közül kiemelkedik Texasban 800 kilogramm, 14 millió dollár értékű metamfetamin, amit a csempészek importált zöldségek – uborka és paprika – közé rejtettek 300 különálló csomagban.
A Fehér Ház szóvivője keddi napi sajtótájékoztatóján felhívta arra a figyelmet, hogy Donald Trump a napokban rendeletben különleges nemzetbiztonsági övezetet hozott létre a mexikói határ egyes szakaszain, így Új-Mexikó és Texas államokban. Karoline Leavitt hangsúlyozta, hogy a kijelölt területen feltartóztatott migránsok elleni felelősségre vonás gyorsabban megtörténhet, és az elnöki intézkedés lehetőséget biztosít arra, hogy a hadsereg szövetségi földterületeket vonjon ellenőrzése alá a hatékony határvédelem érdekében.
Karoline Leavitt megerősítette, hogy a Trump-adminisztráció folytatja azon illegális bevándorlók eltávolítását az országból, akik bűncselekményt követnek el, célja minden ilyen személy kitoloncolása.
A szóvivő egyben elítélte azon médiabeszámolókat és demokrata politikusokat, akik vitatják annak a korábban Maryland államban élő a salvadori férfinak, Abrego Garciának a visszatoloncolását hazájába, aki 2011-ben illegálisan érkezett az Egyesült Államokba, és a feltételezés szerint tagja az MS-13 bűnszervezetnek. Az MS-13-at Donald Trump külföldi terrorszervezetté nyilvánította.
Egy szövetségi bíró Colorado államban ugyanakkor átmenetileg megtiltotta két illegálisan érkezett venezuelai állampolgár kitoloncolását egy 1798-as, az ország ellenségeiről szóló törvény hatálya alapján. A két férfit egy másik terrorszervezetté nyilvánított bűnbandához, a Tren de Aragua-hoz kötik.
Hétfőn egy másik szövetségi bíró megtiltotta, hogy az adminisztráció egységesen visszavonja 530 ezer illegális bevándorlónak az átmeneti tartózkodását és munkavállalását lehetővé tevő jogállását. Az érintettek számára a Biden-adminisztráció idején hoztak létre egy programot négy latin-amerikai ország állampolgárai esetében, akiket repülővel szállítottak az Egyesült Államokban, viszont olyan elbírálás alá estek, mintha illegálisan léptek volna be az országba, ahol „bevándorlási kegyelemben” részesültek elnöki döntés alapján.
A Trump-adminisztráció álláspontja szerint a „bevándorlási kegyelem” intézménye egyedi és kivételes esetekre létrehozott jogintézmény, és nem lehet tömegesen érkező migránsok esetében alkalmazni.
A szövetségi bíró hétfői döntése ellen az adminisztráció fellebbezz, az ügy szintén a Legfelsőbb Bíróság elé kerülhet, amely számos hasonló bírói átmeneti végzés ügyében hozott határozatot az elmúlt hetekben.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.