Mit érdemes tudni a pajzsmirigy ultrahangról?

pajzsmirigy

A pajzsmirigy az emberi szervezet bonyolult gépezetének egyik legfontosabb hormonfelelőse. Ez a kis szerv az anyagcsere kontrollálásában játszik elengedhetetlen szerepet, azonban működési zavarai komoly gondokat okozhatnak az egészségben. 

Az orvosi diagnosztikában a pajzsmirigy ultrahangvizsgálat a Halom Medical Egészségközpont jóvoltából kulcsfontosságú eszközként szerepel: gyors, fájdalommentes, és sokszor éppen emiatt pótolhatatlan. Vajon mikor válik szükségessé egy ilyen eljárás?

 

Mikor lehet szükség pajzsmirigy ultrahangra?

 

Sokakban felmerül a kérdés: vajon mikor igényelhetjük ezt a vizsgálatot? Ha nyaki duzzanat, vagy tapintható csomók jelentkeznek, az ultrahang javasolt. Ezeknek az elváltozásoknak a hátterében a pajzsmirigygöbök vagy ciszták állhatnak. 

 

Meglepően gyakori, hogy a pajzsmirigy alulműködés vagy túlműködés tünetei közé tartozik a tartós fáradtság, hajhullás vagy szívritmuszavar. Autoimmun betegségek, mint a Hashimoto-thyreoiditis vagy a Graves-Basedow-kór, szintén indokolhatják a vizsgálatot, hisz segíthet állapotuk nyomon követésében.

 

Milyen információval szolgál a pajzsmirigy ultrahang?

 

Ez a technika lehetővé teszi a pajzsmirigy méretének és struktúrájának pontos felmérését. Amikor a szerv megnagyobbodik, más néven strúma alakul ki, az ultrahang képes felismerni a problémát. A pajzsmirigyben kialakuló göbök és ciszták mérete és jellemzői az ultrahang képein jól láthatók. Segítségével eldönthető, hogy szükséges-e további vizsgálatok, például aspirációs citológia. 

 

Gyulladásos elváltozások esetében, mint amilyet a Hashimoto-thyreoiditis okoz, az ultrahangkép jelzi a szerv textúrájának megváltozását. Bár a jó- és rosszindulatú daganatok megkülönböztetésében nem mindig segít önmagában, de az ultrahang útmutatást nyújt a gyanús elváltozások további kivizsgálására.

 

Hogyan zajlik ez a vizsgálat?

 

Első hallásra talán furcsa, de a pajzsmirigy ultrahang teljesen fájdalommentes útmutatást ad az orvosok számára. Ráadásul még előkészületet sem igényel. Egyszerűen csak el kell fekszenie egy vizsgálóasztalon, a nyakát picit hátrafeszítve, hogy a terület jól látható és hozzáférhető legyen. 

 

Az orvos speciális gélt alkalmaz a nyaki részen, amely optimalizálja az ultrahanghullámok terjedését. Csak egy rövid, 10-15 perces eljárás eredményeként az orvos máris képet alkothat arról, van-e kóros elváltozás.

 

További módszerek és megoldások

 

Bár a pajzsmirigy ultrahang jelentős diagnosztikai eszköz, önmagában nem mindig elegendő. Gyakran szükséges vérvizsgálat is, mely a hormonszintek (TSH, T3, T4) ellenőrzésére irányul, és az autoimmun markereket is keresik. Amennyiben az ultrahang olyan képet ad, ami problémát jelez, aspirációs citológiára is sor kerülhet. Ilyenkor egy vékony tűvel mintát vesznek.

 

Végül, bármilyen abnormális tünet észlelése esetén fontos keresni az okokat. Az ultrahangos vizsgálat korai stádiumban való elvégzése kulcsfontosságú lehet a hatékony kezelés megkezdésére és a komolyabb komplikációk elkerülésére.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?