Tisztelet a Bátraknak!

A dunaszerdahelyi Vidék- fejlesztési Szakközépiskola és Sportgimnázium kultúr- műsorral emlékezett meg az 1848-as eseményekről.A rendezvényen egymást váltották a témába vágó költemények és dalok.

A dunaszerdahelyi Vidék- fejlesztési Szakközépiskola és Sportgimnázium kultúr- műsorral emlékezett meg az 1848-as eseményekről.

A rendezvényen egymást váltották a témába vágó költemények és dalok. A Pilvax kávéházban és a Landerer nyomdában történtekről Petőfi Sándor naplójának részletei alapján, a szabadság kivívásának további momentumairól Jókai Mór visszaemlékezéseit felolvasva emlékeztek meg a diákok.

A piros-fehér-zöld tulipánokkal és szívekkel díszített teremben a forradalom mozgósító indulója, a Nemzeti dal először a magyar slam poetry és rap szcéna, a Red Bull Pilvaker Projekt formabontó újraértelmezéséből született változatban, majd pedig a tragikus sorsú, felvidéki származású Kaszás Attila előadásában hangzott el.

A műsor zenei blokkjának főszereplője Mészáros Máté, a dunaszerdahelyi Rock Machine zenekar oszlopos tagja volt, az ő gitárkíséretében szólalt meg. Az 1848–49-es szabadságharcot feldolgozó rockopera, A költő visszatér címadó dalát az iskola ifjú tehetsége, Bánházi Dóra adta elő, Ady Endre Föl-földobott kő című versének megzenésített változatát pedig Szabó Tímea tolmácsolásában hallhatta a közönség. A csalogánytorkú tehetség a sportosztályosok nagy örömére elénekelte a Nélküled című dalt is, amely nélkül nincs Dunaszerdahelyen futballmérkőzés, és sorai ezen az ünnepen különösen aktuálisak:

„S bár a lényeget még nem érthetted,

Amíg nem éltél nehéz éveket,

Hogy történjen bármi, amíg élünk s meghalunk,

Mi egy vérből valók vagyunk!”

Az irodalmi összeállításból nem hiányozhattak a klasszikus forradalmi hangulatot idéző versek, Petőfi tollából A szabadsághoz, Ady Endre Emlékezés március idusára című költeménye.

A megemlékezés utolsó részében Márai gondolatai hangzottak el:

„És kérdik, egyre többen kérdik,

Hebegve, mert végképp nem értik –

Ők, akik örökségbe kapták –:

Ilyen nagy dolog a Szabadság?”

A műsort hagyományosan a Himnusz eléneklésével zárták, amelyet Horváth Ádám zongorajátéka tett felemelővé. (-kl-)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?