TDK a magyar tanszéken

Április 27-én a pozsonyi Comenius Egyetem Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékén tartották a Tudományos Diák- köri Konferenciát, melyen idén hat hallgató vett részt.A rendezvényt Csehy Zoltán, a tanszék vezetője nyitotta meg.

Április 27-én a pozsonyi Comenius Egyetem Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékén tartották a Tudományos Diák- köri Konferenciát, melyen idén hat hallgató vett részt.

A rendezvényt Csehy Zoltán, a tanszék vezetője nyitotta meg. Rövid beszédében kiemelte: ez a minikonferencia a tanszéken folyó munka méltó reprezentálásának tekinthető. Egytől egyig kiváló munkák érkeztek be a pályázatra, melyek közül a zsűrinek nehéz volt kiválasztania az első három helyezettet.

A fődíjat Mellár Dávid Krisztina hiánya című munkája nyerte, melyben Márai Sándor A gyertyák csonkig égnek című regényének nőalakját vizsgálta. Külön kitért Márai nőképének aspektusaira, melyek között a nő mint kapocs, a nő mint áldozat, a nő mint passzív figura, a nő némasága és a tárgyiasult nő szerepelt. Kiderült számára az is, hogy a műben valójában Krisztina alakja az, aki a történetet összefogja, ő viszi előre a cselekményt is. A 2. helyen Farkas Linda Tulajdonnevek helyesírásának vizsgálata a szlovákiai magyar sajtóban című munkája végzett, melyben három online hírportál szövegeiben figyelte meg a standardtól eltérő írásmódot a tulajdonnevekben. Ezekből a vizsgálatokból azt a következtetést vonta le, hogy az intézménynevek helyesírásánál van a legnagyobb bizonytalanság ezeknél a sajtóorgánumoknál. A 3. helyezett, Mészáros Veronika Az Irodalmi Szemle korszakváltásainak vizsgálata című dolgozata hiánypótló tanulmány, hiszen eddig még ilyen átfogó munka nem készült erről a folyóiratról. Jellemezte működésének korszakait, főszerkesztőit, kitért az egyes korszakok legfontosabb rovataira, és egy rövid videóban összefoglalta, hogyan változott a folyóirat borítója az évek során. Récsei Noémi Hangzó irodalom a Pátria Rádió műsorszerkezetének tükrében című munkája összefoglalta, milyen módon van jelen az irodalom a rádióban. A kutatás forrásai hanganyagok voltak, melyeket összegyűjtött és feldolgozott. Kitért még Dénes György szerepére is, mely mérföldkőnek számított a Pátria Rádió történetében. Kubík Patrícia Jakus Ildikó Itália csendélete című fotókönyvének elemzésére vállalkozott. Az Itália-kultusz sok művész életében jelen van, még maga Goethe is megszállottan rajongó volt. A nemrég elhunyt fotóművész olaszországi utazásai során készült képekből ad válogatást a fényképalbum, így saját emlékeibe nyerhetünk betekintést. Végül Takács Henrietta mutatta be munkáját, melynek a Szlovák és magyar ételnevek összehasonlító vizsgálata kétnyelvű étlapok alapján címet adta. Összesen huszonkét étlapot gyűjtött össze Somorjáról, Dunaszerdahelyről, Nagymegyerről, Komáromból és Párkányból. Bemutatta a forrásnyelvi és a célnyelvi megnevezések esetleges hasonlóságának és különbségének okait.

Mindegyik résztvevő könyvjutalmat kapott a tanszék jóvoltából, az első három helyezett pedig pénzjutalomra is számíthat a dekanátustól. Összességében elmondható: mind a hat munka nagyon jól kidolgozott, átgondolt és érdekes volt, méltón képviselték a magyar tanszék munkáját. A felkészítő tanárok pedig jogosan lehetnek büszkék tanítványaikra. Szívből gratulálunk nekik!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?