Taroltak a füleki gimnazisták

<p>RoboSum, RoboGo, RoboDay – és még sorolhatnánk a hasonlóan kezdődő szavakat. A lényeg: hogy mind a robotikával kapcsolatos. Most már csak az a kérdés, mi is a robotika.</p>

ILLÉS KÓSIK ANDREA

A kifejezést elsőként Isaac Asimov író használta 1941-ben a robottechnológia és a robotipar megjelölésére. Maga a robot szó viszont Karel Čapektól származik, aki az 1920-as években „Rossum Univerzális Robotjai” címmel utópikus színdarabot írt, melyben az ember által készített gépeket hívták robotnak, a cseh „robota”, vagyis „munka” szó nyomán.

Ennyi etimológia után térjünk a robot műszaki fogalmának definíciójára: A robot egy elektromechanikai szerkezet, amely előzetes programozás alapján képes különböző feladatok végrehajtására. Lehet közvetlen emberi irányítás alatt, de önállóan is végezheti a munkáját egy számítógép felügyeletére bízva – olvashatjuk a Wikipédián. A kulcsszó tehát a programozás, amely önmagában elég riasztónak tűnhet, főleg, ha meg akarják rá tanítani az ember fiát. Hogyan lehetne mégis közelebb hozni a diákokhoz? Például úgy, hogy összekötjük egy kis legózással, és megspékeljük a versenyzés izgalmával: egymás ellen küzdhetnek aztán a Lego-elemekből épített, programozható robotok.

Április 30-án volt belőlük bőven a Füleki Gimnáziumban, ekkor rendezték meg ugyanis – másodszor – a RoboSum Open Sumo Lego nyílt robotversenyt. Kerekes László, a verseny szervezője azokra a tehetséges diákokra gondolt, mikor a RoboSumot megálmodta, akik érdeklődnek a programozás és a mérnöki tudományok iránt. A robotikával foglalkozó diákok lehetőséget kapnak logikus gondolkodásuk, kreativitásuk és technikai érzékük fejlesztésére. Az pedig már csak hab a tortán, ha tudásukat, alkotóképességüket egy izgalmas és szórakoztató versenyen mutathatják meg.

Idén hét iskola 11 csapata versenyzett. Fülek, Losonc, Rimaszombat, Érsekújvár és Kecskemét magyar és szlovák tanulói mérték össze tudásukat maguk készítette és programozta robotjaikkal. A RoboSum nyílt robotversenyen nincs külön alap- és középiskolás kategória, mindenki egyenrangúként küzd. A robotok mérlegelése után, mely során ellenőrzik, megfelel-e a robot tömege és mérete az előírtnak, következnek a kisorsolt ellenfelek csoportversenyei. Ezek alapján lehet továbblépni a negyeddöntőbe, az elődöntőbe, majd a döntőbe.

Mint a neve is mutatja, a RoboSum Open Sumo Lego a klasszikus japán sumóra épül: egy körpályáról kell egymást kitolniuk az ellenfeleknek – ez esetben a robotoknak. Minden mérkőzés maximum három győztes rohamból áll. A robotoknak teljesen autonómnak kell lenniük, emberi segítség nélkül kell küzdeniük, a versenyzők csak elindítják őket. Természetesen a robotokat előre beprogramozzák a diákok, több programot is készítenek, de a versenyen nem tudják, melyik robottal kerülnek majd szembe, így az összecsapások előtt kell eldönteniük, melyik programot választják. Utána már a roboton múlik a mérkőzés.

Kerekes László elmondta, idén a verseny kétnapos volt, mivel sikerült összekötni egy kísérőrendezvénnyel. Április 29-én, a robotok napján az érdeklődők előadásokat hallgathattak a National Instruments debreceni előadóitól. Szabad Miklós a középiskolásoknak beszélt arról, milyen modern eszközökkel dolgoznak napjaink mérnökei. Az alapiskolások Krizsán Gábor A Lego robotok kihívásai című előadását hallgatták meg.

A RoboSum versenyen ebben az évben több csapat indult, mint tavaly. A programozás magasabb színvonalú volt, a konstrukciós megoldások is jobbak voltak. Az újoncként induló rimaszombatiak a harmadik helyet harcolták ki, míg az első és második helyet bravúrosan a füleki diákok szerezték meg.

Kerekes Lászlót tavaly, az első RoboSum megszervezésekor a hiánypótlás igénye vezette, hiszen a környéken nem volt robotikaverseny, miközben a diákok élénken érdeklődtek a robotikaszakkör iránt, melyet informatika szakos tanárként vezet a Füleki Gimnáziumban. Azóta a környék iskolái is „beindultak”, több helyen elkezdtek Lego robotokkal foglalkozni, sőt, egy regionális verseny is született a nemzetközi RoboSum mellett, a RoboGo, melyet Rimaszombatban rendeztek.

A II. RoboSum nemzetközi robotversenyt a Füleki Gimnázium és az IN-NOVA Polgári Társulás rendezte, fő támogatója Fülek városa volt, a díjakat pedig a Media City adta. A szervezők már a harmadik évfolyamot tervezgetik, s merészebb álmokat is dédelgetnek. Szeretnének egy továbbjutásos rendszert kiépíteni, hiszen önálló versenyek léteznek nálunk és Magyarországon is, de ezekről nem lehet feljebb lépni. A cél egy közép-európai verseny kiépítése több ország bevonásával.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?