Tanulni szórakozva is lehet

BESZÁMOLÓTanulni szórakozva is lehet címmel nyújtotta be pályázatát az ipolybalogi Ipolyi Arnold Alapiskola a Bethlen Gábor Alap „A magyar kultúráért és oktatásért” 2014-es pályázati felhívására.

BESZÁMOLÓ

Tanulni szórakozva is lehet címmel nyújtotta be pályázatát az ipolybalogi Ipolyi Arnold Alapiskola a Bethlen Gábor Alap „A magyar kultúráért és oktatásért” 2014-es pályázati felhívására. A pályázat segítségével iskolánk felső tagozatos diákjai számára próbáltuk elérhető, kézzelfogható közelségbe hozni az általuk talán nehéznek, bonyolultnak, kevésbé érthetőnek tűnő fizikai jelenségeket. Ehhez találtuk meg a győri Mobilis – A felfedezések háza interaktív kiállítási központot és tudományos játszóházat, amely elsődlegesen a járművekre és a közlekedésre, tágabb értelemben pedig a mozgásra koncentrál.

A sikeres pályázatnak köszönhetően 50 felső tagozatos diák és 4 pedagógus látogatott el október 10-én Győrbe, ahol több tucat interaktív játékot próbálhattak ki, valamint több látványos kísérleti bemutatót is megtekinthettek. Az 5–6. osztályosok ún. tüzes-vizes bemutatón vettek részt, s egyebek mellett megfigyelhették vagy kipróbálhatták a tűzfelhőfújás, a tűztornádó, az asztalgyújtás, a kézgyújtás „titkait”, a szegfűtörést és a lufizsugorítást folyékony nitrogénnel vagy a zöld víz–benzin-rétegezés és a Cartesius-búvár működési elvét.

A nagyobbak, a 7–9. osztályosok az előző kísérleteken kívül az optika tudománykörében is bővíthették tudásukat, tapasztalataikat, ők különféle lézeres bemutatók, kísérletek megfigyelői, megtapasztalói, esetenként kísérleti alanyai is voltak. Érdeklődve figyelték pl. a lézernyalábbal rücskös üvegen át (katedrálüveg) a falra vetített különleges fényjátékot, amikor az óvatosan mozgatott üveglap segítségével mindig más-más formát láthattak; az óriáslencse nagyítását; az UV-lámpával megvilágított anyagok fluoreszkálását stb. Az interaktív játékok segítségével a diákok kipróbálhatták, mekkora hely van egy Forma–1-es versenyautóban, tesztelhették reflexeiket, megtapasztalhatták, hogyan akadályozza a mozgást a közegellenállás, egyedül vagy másokkal versenyezve érzékelhették, hogy a változó terepviszonyok között milyen sebességfokozatot érdemes használni, de betekintést kaphattak a különféle közlekedési eszközök történetébe is.

A tanulók a kiállított játékokat nagy érdeklődéssel próbálták ki, a kíváncsibb természetű, érdeklődő diákok pedig a központ munkatársaitól, a feliratokból és a kihelyezett panelekről tájékozódhattak egy-egy jelenségről. Legnagyobb sikerük a kísérleti bemutatóknak volt, ahol a fizikai törvényszerűségeket az önként jelentkezőkön mutatták be a Mobilis fiatal munkatársai, akik humorosan, a diákok életkorához igazodva magyarázták meg az egyes jelenségeket.

Összegzésként elmondható, hogy nemcsak egy kirándulás élményével lettek gazdagabbak a tanulók, hanem sok-sok tapasztalattal is, melyeket remélhetőleg iskolai tanulmányaik során fel tudnak majd használni, illetve amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy a környező világot, annak jelenségeit, törvényszerűségeit jobban megértsék. (-ná-)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?