Tanulj az előadáson!

A lehető legrosszabb stratégia, hogy az előadáson nem figyelünk. Persze vannak jó, és vannak rossz előadók. Nemcsak stílusukban, hanem abban is, hogy a tanított anyagnak mennyire vannak birtokában. De, a jó előadó kincset ér, kár lenne nem kihasználni!

Az előadásra a hallgatónak is fel kell készülnie! Az általános szabályok a következők:

u Nézd át az elmúlt előadás anyagát! Ha kérdéseid vannak az elmúlt órán elhangzottakkal kapcsolatban, akkor tedd fel azokat! Nincs olyan előadó, aki ne örülne a jó kérdéseknek.

u Legyen tollad, ceruzád, füzeted, amivel, és amibe jegyzetelsz.

u Figyelj, és ne hagyd, hogy elvonják a figyelmedet az előadásról. Előfordul, hogy az előadó halkan beszél, a tábla nem látható stb. Ekkor bátran jelezd azt az oktatónak!

u Ne kezdeményezz beszélgetést a szomszédoddal, és a „bocs, de figyelni szeretnék”-formulával rázd le, ha próbálkozik!

Mit tegyünk, ha elveszítjük a fonalat?

Előfordul, főleg matematika vagy fizika előadáson, ahol egy-egy tétel bebizonyítása néha 20-30 percet is igénybe vesz, hogy elvesztjük a fonalat, ezért egy ponttól kezdve már nem értjük a bizonyítás gondolatmenetét. Ekkor jegyezd fel a kulcsszavakat és mondatokat. Például ilyeneket: „a sorozat monoton és korlátos ezért konvergens, ez egy előző tétel volt”. Még akkor is írd ezt le, ha nem tudtad az előzőekben belátni a monotonitás és a korlátosság tényét!

Az előadás után – a legjobb, ha egy másik füzetet használsz erre –, tisztázd le az előadás anyagát! Ekkor újra átélheted az előadó szavait, teljessé teheted az előző pontban említett félmondatokat. A legjobb idő a megértésre és a bevésésre az előadás újra átélése. Ráadásul sokan busszal, vonattal járnak haza, ahol remek alkalom nyílik arra, hogy jegyzeteinket rendezgessük.ú

Gyakran az okoz nehézséget az előadások hallgatása közben, hogy egy-egy érdekes gondolatot még azelőtt elfelejtünk, mielőtt azt sikerült volna lejegyeznünk. Mire észbe kapunk, az előadó már régen más gondolatokat boncolgat, ezért az előadás vázlatai használhatatlanok. Ilyekor érdemes taktikát változtatni, az előadásból csak a címszavakat leírni. Ezek után érdemes beülni az egyetem könyvtárába, vagy innen-onnan összeszedni az előadás anyagát. Időgazdálkodás szempontjából rendkívül gazdaságtalan az eljárás, bár van haszna is, mert nincs annál jobb érzés, ha saját magunk is rájövök arra, amire a „nagyok”. (he, f)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?