Tanulás Csehországban

A csehországi felsőoktatási intézményekben csaknem hétezer szlovákiai diák tanul, és számuk évről évre egyre nő. Ez annak köszönhető, hogy a cseh főiskoláknak sokkal nagyobb a befogadóképességük, mint a hazaiaknak, így a bejutási lehetőségek is sokkal magasabbak.

Felsőfokú képzettséget huszonnégy általános, négy állami és huszonhét magánfőiskola nyújt. Ezek az intézmények háromlépcsős felsőfokú képzésre adnak lehetőséget: felsőfokú alapképzésre (Bc.), felsőfokú mesterképzésre (Mgr.) és posztgraduális vagy doktori képzésre (PhD.). A felsőfokú alapképzés fő feladata, hogy a hallgatók által kiválasztott hivatásra készítsen fel. E szint elvégzéséhez legkevesebb három, legtöbb négy év szükséges. A felsőfokú mesterképzés főleg az elméleti ismeretekre irányul. Az oktatás minimum kettő, maximum három év. A doktori képzéshez feltétlenül szükséges a magiszteri szint elérése. Itt tovább szakosodhatnak a diákok. A képzés három évig tart.

Ha külföldi diák szeretne Csehországban díjmentesen tanulni, cseh nyelvű meghallgatáson kell részt vennie, esetleg felmutathatja (ha van) érettségi bizonyítványát cseh nyelvből. Ha a hallgató ezen a meghallgatáson jól szerepel, tandíjmentesen látogathat bármely cseh felsőoktatási intézményt.

A jelentkezési ívek száma korlátlan. Ma már elektronikus módon is bejelentkezhetünk a cseh főiskolákra. Ez a lehetőség számos szempontból előnyös. Nem kell megvenni a jelentkezési íveket, hanem egyszerű módon, otthon, az interneten keresztül kitöltjük és elküldjük az adatlapot. Ez a megoldás olcsóbb, gyorsabb és kényelmesebb.

Az általános és állami felsőoktatási intézményeken a külföldi diákoknak nem kell tandíjat fizetniük, míg a magánfőiskolákon a tandíj szemeszterenként 80 ezertől 230 ezer cseh koronáig is terjedhet.

Az, hogy a diáknak sikerül-e kollégiumot szereznie, csakis az oktatási intézménytől függ. A bérelhető lakások ára több tényező függvénye: a lakás elhelyezkedésétől, nagyságától. Az előre megegyezett bért havonta kell fizetni. Ha a tanulmányok hossza meghaladja a három hónapot, kérvényezni kell a tartózkodási engedélyt. Kérvényezéséhez szükséges felmutatni egy igazolást az egészségügyi biztosításról, egy fényképet és egy okmányt az ott-tartózkodásunk céljáról .

A diák külföldi oktatási intézménytől ösztöndíjat nem pályázhat meg, viszont lehetősége van diákkölcsönt felvenni. A megélhetéshez szükséges pénzösszeg valamivel magasabb, mint Szlovákiában, főleg a szlovák és cseh korona árfolyamának különbsége és a magasabb életszínvonal miatt. A hallgatók itt általában többet költenek az utazásra, viszont az élelmiszereket olcsóbban megkapják, mint nálunk. Az átlagos évi költség kb. 52500 cseh korona. Ebből 25 ezer az étkezésre, hétezer a tanszerekre, tízezer a lakásra és 10500 cseh korona a közlekedésre megy el.

A szerzők a galántai Kodály Zoltán Gimnázium diákjai.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?