Tanítás és tanulás kreatív módszerekkel

Az Erasmus+ program révén nemzetközi projektekkel tanulnak és oktatnak az érsekújvári Pázmány Péter Gimnázium tanárai és diákjai.Európának biztosítania kell polgárai számára a tudásalapú társadalomban szükséges oktatást, készségeket és kreativitást.

Az Erasmus+ program révén nemzetközi projektekkel tanulnak és oktatnak az érsekújvári Pázmány Péter Gimnázium tanárai és diákjai.

Európának biztosítania kell polgárai számára a tudásalapú társadalomban szükséges oktatást, készségeket és kreativitást. Gyorsan változó világunkban a megújuló oktatási rendszereknek alkalmazkodniuk kell a tanítás és tanulás új formáihoz, kihasználva az új lehetőségeket. Az oktatás, a képzés és a nem formális tanulás fontos tényező a munkahelyteremtésben és Európa versenyképességének növelésében. Az Erasmus+ program ennek érdekében 2014 és 2020 között 14,7 milliárd eurót biztosít az európai oktatás, képzés, ifjúsági szakma és sport megerősítésére. Az érsekújvári Pázmány Péter Gimnázium tanárai és diákjai már 2008 óta kapcsolódnak be a programba, az alprogramok lehetőségeit szinte maximálisan kihasználva.

Az iskola projekttevékenysége egy ismerkedő szemináriummal indult a spanyolországi Mallorcán 2008 decemberében, amelyen az egyik tanár vett részt, és ott helyben kapcsolatot alakított ki négy ország képviselőjével. Még az akkori aktuális felhívási időszakban meg is pályázták az együttműködést, így az érsekújvári diákok és tanárok Hollandiával, Spanyolországgal, Lengyelországgal és Norvégiával két évig működtek együtt a kultúra és történelem területén. Ezután újabb partnereket kerestek és találtak: 2012-ben újra kétéves projektben teljesedhettek ki az aktív tanulók. A projekt célja a kulcskompetenciák és készségek fejlesztése volt, elsősorban tanulmányi célú mobilitások segítségével (olasz, lengyel, magyar, spanyol és német partnerekkel). A következő kétéves együttműködés a természettudományok felé terelte a figyelmet – tájidegen növény- és állatfajok vizsgálata, azok felismerése, terjedésüknek megfékezése volt a feladata a spanyol, olasz, görög, lengyel, magyar, bolgár, román és érsekújvári diákoknak. 2017 szeptemberétől pedig a pénzügyi ismeretekre alapuló újabb projekt lesz a következő két iskolaév feladata. A diákok ezekben a projektekben nemcsak másfajta tanulási módszereket, más országokat ismerhetnek meg, hanem képességeket és készségeket sajátítanak el, amelyek kulcsfontosságúak jövőjük szempontjából: megtanulnak csapatban dolgozni és gondolkodni, egymást segíteni, digitális eszközöket információkeresésre és megfontolt megosztásra használni, kritikusan gondolkodni, kreatív feladatokat megoldani. Emellett persze fejlesztik idegennyelv-tudásukat.

Az iskolák együttműködését támogató alprogramon kívül a Pázmány Péter Gimnázium kiaknázta a többi alprogram adta lehetőségeket is: 3 éven át látott vendégül pedagógiai nyelvi asszisztenst (Németországból és Finnországból), 3 diák részt vett egy 3 hónapig tartó diákcserén Pécsett, az ottani magyar–német bilingvális gimnáziumban. Ezenkívül az iskola tanárai külföldi továbbképzéseken vettek részt: 2 tanár CLIL kurzuson Brightonban, Angliában (2010-ben), 2 tanár információs-kommunikációs technológia használat kurzuson Máltán (2011 és 2012-ben), 1 tanár pedig jó gyakorlat megfigyelésen Aarhusban, Dániában (2012-ben).

2017 júniusától egy kétéves, komplex, egész iskolát felölelő tanártovábbképzési projekt folyik a gimnáziumban, amely összhangban van az iskola továbbképzési programjával: 10 tanár vesz részt külföldi továbbképzésen, hatan intenzív nyelvi kurzuson Angliában (ebből hárman már a nyáron Brightonban fejlesztették angoltudásukat), hárman részt vettek a nyáron egy robotika- és programozáskurzuson Máltán, továbbá egy menedzsmentkurzus van még tervben Finnországban.

Az Erasmus+ program adta lehetőségeken kívül az iskola aktívan részt vesz az eTwinningben is, amely egy európai virtuális oktatási program. Több iskolával tartja a gimnázium a kapcsolatot, és különféle rövid távú, tematikus projekteken dolgoznak tanárok és diákok közösen. Az eTwinning szintén lehetőséget nyújt nemzetközi tapasztalatok megszerzésére, mégpedig konferenciákon, szemináriumokon való részvétellel. Így 2015 májusában a Scientix workshopon (a 6. Tudományos projektek workshopján) egyedüli szlovákiai intézmény képviselőjeként volt jelen a gimnázium igazgatónője Brüsszelben, ahol a természettudományi tantárgyak előtérbe helyezésére helyezték a hangsúlyt. A résztvevők rengeteg ötletet és inspirációt kaptak, hogyan lehet élvezetesebbé tenni a diákok számára a tudományt. A munkaértekezlet ösztönző hatására a gimnázium új tantárgyat vezetett be Kísérletek névvel, amelyben a kémia, a fizika és a biológia tantárgyat népszerűsítik. 2016 szeptemberében ugyancsak az eTwinningnek köszönhetően az olaszországi Firenzében ismerkedett az igazgatónő az oktatás aktuális kihívásaival. 2017 márciusában az iskola tanára, Soóky Zoltán is Brüsszelbe látogatott az Entrepreneurial Learning with ICT tools, vagyis a Vállalkozói tanulás információs-kommunikációs eszközökkel című szemináriumra.

A felsorolt projekteken kívül 2017 szeptemberétől újabb pályázat erősíti a természettudományi és programozási irányzatot a gimnáziumban a National Instruments és a LEGO MINDSTORMS eszközök segítségével. Ezzel összhangban főképp az algoritmikus gondolkodásmód elsajátítását, valamint a természettudományos kutatói munka alapjainak lefektetését határozta meg az iskola feladatául. Intézményünket Beták Norbert és Soóky Zoltán képviselte azon a konferencián, melyet augusztus 29–30-án szerveztek a debreceni AGÓRA Tudományos Élményközpontban. Az oktatással kapcsolatos előadások és szakmai képzések tették lebilincselővé a rendezvényt a magyarországi és a határon túlról érkezett pedagógusok és egyéb érdeklődők számára. „Sohasem lesz már olyan lassú a világ, mint most, mert mindig csak gyorsul” – hangoztatta dr. Ábrahám László (ügyvezető igazgató, NI Hungary Kft.), és ez óriási kihívás a mai iskolák számára. Nem könnyű a felzárkózás a rohamos fejlődéshez, ám bízunk abban, hogy a pályázat által elnyert eszközök is hozzájárulnak majd ehhez a küldetéshez. Szeretnénk a jövőben nagyobb hangsúlyt helyezni a természettudományok oktatására, az élményszerű és játékos tudásszerzés, valamint készségfejlesztés módszereire. Az elnyert digitális eszközök mellett mentorálással és különböző rendezvényeken, képzéseken való részvétellel is gazdagodott az iskola.

A gimnázium vezetősége hiszi, hogy nemzetközi tevékenységének és a projekteknek köszönhetően iskolánk diákjainak és tanárainak tágul a látókörük, más perspektívából is képesek megítélni az aktuális eseményeket, és a reális élethez közeli tapasztalatokat szereznek.

Peternai Zsuzsanna,

Beták Norbert

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?