Szenci sulisok a tudás-sztrádán

<p>Az OTP Fáy András Alapítvány felvette a szenci magyar tannyelvű Szenczi Molnár Albert Alapiskolát az idei ismeretterjesztő és készségfejlesztő programjába.</p>

VYSZTAVEL CSABA

A program keretében március 4-én pályaorientációs tréninget tartottak a nyolcadikosoknak, a felső tagozat alacsonyabb évfolyamaiban pedig gazdasági ismereteket adtak át interaktív foglalkozáson.

Hajnal Virág, a magyarországi Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Nemzetpolitikai Államtitkárságának stratégiai főreferense és a „2014 a külhoni magyar felsősök éve” program programfelelőse is elkísérte a trénereket Szencre, ahol Matus Mónika igazgatónővel ismertette a program lényegét, és megbeszélték az együttműködés részleteit.

„Úgy gondoltuk, az oktatás az a színtér, amely segítségével a legszélesebb kört tudjuk elérni. A gyerekek mellett elérjük a pedagógusokat, szülőket, nagyszülőket, a családok ismerőseit és mindazokat, akik a gyerekek körül formálódó közösségek tagjai. Tavalyelőtt 23, tavaly 22 helyszínre látogattunk el a Kárpát-medencében, idén már 35 helyszínt terveztünk be. Helyszíneink megválasztását megbeszéljük a külhoni magyar szervezetekkel és pedagógusszövetségekkel, amelyek partnereink és segítőink valamennyi régióban. Olyan iskolákat keresünk, ahová ilyen programok másként nem jutnának el, vagy olyan iskolákat, ahol valamilyen téren kiemelkedő munka folyik, ilyen a Szenczi Molnár Albert Alapiskola is. Az iskola tenni akarását jól jellemzi, hogy egy szerkesztőcsapattal jelentkezett az idén elindult online újságunk szerkesztőségébe is. Igyekszünk olyan programelemeket kialakítani, amelyek Magyarországon, Európában vagy akár világszerte is egyedülállók. Tavalyelőtt például az UNESCO által is elismert táncházmódszert és a mesemondás egyedi módszerét vittük a Kárpát-medencébe, ezek kötődnek a magyarsághoz, ékes példái egyedi értékeinknek.

Idén az OTP Fáy András Alapítványra esett a választásunk, mert egy olyan sajátos módszert dolgoztak ki a gazdasági és pályaorientációs ismeretek átadására, amely Európában is egyedülálló. Ezek az ismeretek a gyerekek felnőtté válásához, sikeres boldogulásához elengedhetetlenek. Kétféle tréninggel érkeztünk. Az egyik a gazdasági ismeretekre koncentrál, melyek átadása nem frontális módszerrel folyik, hanem a gyerekek játékosan, mintegy maguk találnak rá az ismeretekre. Ki kell dolgozniuk például egy állatkert pénzügyi, gazdasági működtetését, egy autógyár működtetését, vagy a zsebpénzükről beszélgetnek, esetleg a családi költségvetés összeállítását gyakorolják. Fontos, hogy a gyerekek kezdjenek el gondolkodni ezekről a dolgokról a foglalkozáson felvillantott összefüggések fényében.

Második tréningünk karriertréning vagy pályaorientációs tréning, melynek lényege, hogy a gyerekek fölfedezzék magukban, miben ügyesek. Ez a felismerés legyen az alapja a későbbiekben a hivatásuk megválasztásának. A háromórás tréningek a témakörök több szempontú megközelítésén alapulnak, miközben csoportmunka, helyzetgyakorlatok, fejtörők és más foglalkozási formák váltják egymást. A trénerek nagyon fiatalok, közel állnak ahhoz a generációhoz, amellyel foglalkoznak.

Az OTP Fáy András Alapítvány budapesti központjában is részt vehetnek ilyen ingyenes tréningeken az odalátogató gyerekcsoportok.

A www.mienkavar.hu honlapon a nagyobbaknak egy új játékot indítunk, amelynek lényege, hogy a jelentkező csapat egy mentortanár segítségével összeállít egy túraútvonalat a saját települése nevezetességeiből, történelmi, irodalmi, földrajzi, gazdasági szempontból fontos helyeiből. Az első hat csapat bejárhat egy másik csapat által megtervezett túrautat a Kárpát-medencében, pl. az erdélyiek a Délvidékre mehetnek, a felvidékiek a Vajdaságba stb. Április végén még lesz egy konferenciánk a tehetséggondozás, tehetség-tanácsadás témakörében. Idei előadásaink további kiemelt témája a természettudományok oktatása és az ehhez nyújtható módszertani segítség. Mindez nem érhetné el a célját a pedagógusok tettvágya, akarása nélkül, ami itt Szencen szerencsére nem hiányzik” – nyilatkozta Hajnal Virág.

Matus Mónika igazgatónő sokat tesz azért, hogy iskoláját rajta tartsa a tudás-sztrádán, amelyen innovatív módszerek, rendhagyó foglalkozások, tanulmányutak, továbbképzések, konferenciák, pályázati lehetőségek sokasága érhető el. Azt vallja, hogy egyre nagyobb szerephez kellene jutnia a gyakorlati oktatásnak, és az olyan gazdasági jellegű képzéseknek is, mint az OTP Fáy András Alapítvány tréningje. Mindez rengeteg többletmunkával jár, viszont remélhetőleg sikerült megállítania – és talán vissza is fordítania – a szenci magyar tannyelvű oktatás leépülésének tendenciáját.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?