Pierre La Mure: Moulin Rouge

Örömmel olvastam a Nagyszünet pályázatát, hiszen kevés lehetőség van arra, hogy a fiatal írópalánták, illetve akik szeretik az irodalmat, elmondják vagy megírják saját véleményüket. Annak még inkább örültem, hogy szabad témát kaptunk, vagyis csak a műfaj volt meghatározva, jelen esetben kritika.

Örömmel olvastam a Nagyszünet pályázatát, hiszen kevés lehetőség van arra, hogy a fiatal írópalánták, illetve akik szeretik az irodalmat, elmondják vagy megírják saját véleményüket. Annak még inkább örültem, hogy szabad témát kaptunk, vagyis csak a műfaj volt meghatározva, jelen esetben kritika. Nehéz kritizálni olyat, ami jó, viszont olyan könyvet, ami rossz lenne, nem találtam a repertoáromban. ĺgy egy olyan mellett döntöttem, ami nemcsak szórakoztat, hanem tanít is.

Lehet, hogy nem a legfiatalabb olvasóknak való, de egy 18 éves lányt le tudott nyűgözni, és szerintem minden korosztály szívesen forgatja lapjait eme könyvnek. Nem írtam hosszú tartalmat, csupán szösszenetekkel akarom felkelteni a kedves olvasók figyelmét.

Művészet és szenvedély. Talán így tudnám két szóval jellemezni ezt a világsikert aratott könyvet.

Mikor kezembe kaptam, csak ennyi állt rajta: Henri De Toulouse-Lautrec életregénye. Előzményképpen láttam a könyv alapján készült azonos című filmet is, ami sajnos nem fogott meg. Ezzel ellentétben a könyv teljesen elkápráztatott.

A regény cselekménye 1872-ben kezdődik Franciaországban. Toulouse-Lautrec gróf gyerekkori emlékeivel. A már gyermekként nyomorékká váló arisztokrata festő viszontagságos életét ismerhetjük meg. Elénk tárulnak a századforduló évei, a műtermek, a Montmart, az éjszakai mulatók, és maga a Moulin Rouge, vagyis a Vörös Malom a maga szégyentelen mivoltával, ami egyben kocsma, tánclokál és bordélyház kombinációja. Fantáziánkkal körbe barangolhatjuk a párizsi fényűző pompával telített villákat, és ennek ellentétjét, a mocsokkal és szegénységgel átitatott nyomornegyedeket is.

Nem vagyok a történelem nagy rajongója, de ez a regény lebilincselően hatott rám, és nemcsak a történelmi része, hanem a művészi is, hisz tapintható közelségbe került hozzám a Toulouse-Lautrec képeiről oly ismerős világ, mert korabeli párizsi hírességeket ismerhetünk meg benne, köztük Vincent Van Goghot, Gauzit, Grenier-t, Zolát és Degas-t, csakhogy a többiről még említést se tegyek.

Ami még jobban felcsigázhat minket e könyvben, az egy nyomorék ember fájdalmas élete, tele gyötrelemmel, bántással, szeretettel, szenvedéllyel, csalódással, sikerrel, pénzzel, és boldogtalansággal, hisz szembe kell néznie a társadalom bírálatával.

Mindent összevetve mindenkinek fantasztikus élményt nyújt e regény, főleg annak, aki szereti a kalandot, érzelmeket, történelmet és legfőképp a művészetet. Jó szórakozást kívánok a könyvhöz minden olvasónak!

Köszönjük a zselízi Tar Évának, hogy megosztotta velünk olvasmányélményeit. Nyereményül Franz Kafka A császár üzenete című válogatott elbeszéléseit küldjük neki. Köszönjük a beérkezett kritikákat, természetesen a Nagyszünet hasábjain közöljük majd őket, és mindenkinek könyvet küldünk. (he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?