Őszintén a történelmi tanulságokról

Szlovákia szeptember 9-ét határozta meg a holokauszt és a rasszista erőszak áldozatainak napjaként.Szeptember 13-án iskolánk, a komáromi Selye János Gimnázium előtt gyűltek össze a 2. évfolyam diákjai, hogy közösen emlékezzenek meg az áldozatokról.

Szlovákia szeptember 9-ét határozta meg a holokauszt és a rasszista erőszak áldozatainak napjaként.

Szeptember 13-án iskolánk, a komáromi Selye János Gimnázium előtt gyűltek össze a 2. évfolyam diákjai, hogy közösen emlékezzenek meg az áldozatokról. Intézményünkben – évente több ízben – megpróbáljuk a felnövekvő korosztály számára az iskola vezetői és tanárai hozzáállása és a neves vendégelőadók révén egyértelművé tenni, hogy a múlt felkiáltójelei a mai társadalom számára is intő jelek. Az idei program célja nemcsak a megemlékezés, hanem a múlt teljesebb megértése, az empátia felkeltése, s annak felismerése, hogy a holokauszt az egész emberiség számára hatalmas veszteséget jelentett, s ezáltal megakadályozzunk bármiféle népirtást. Rendhagyó módon a filmvetítéssel egybekötött előadásra idén a Tatra moziban került sor. Érdekessége az idei megemlékezésnek, hogy gimnazistáink mellett a programon részt vett a szlovák gimnázium és az ipari szakközépiskola egy-egy osztálya is.

A filmbemutató előtt rövid tájékoztatót hallhattak a diákok, majd Susanne és Péter Scheiner dokumentumfilmjét nézték meg, amely a komáromi zsidó élet felélénkítéséről és az ezzel kapcsolatos kérdésekről szól. Komáromban a háború előtt 2743 zsidó élt, a holokausztot csak 248-an élték túl. A hitközségnek ma 58 bejegyzett tagja van. Feldolgozta Komárom ezt a veszteséget? Van-e antiszemitizmus Komáromban, hogyan látja egy külföldön élő, ritkán hazalátogató komáromi főként az utolsó 20 év fejleményeit? A közösség története mellett szó esik a zsidók és nem zsidók együttéléséről Komáromban, illetve központjuk, a Menház rekonstrukciójáról, amelyet a szponzorok és a város segítségével sikerült felújítani. A film arról is szól, hogy a zsidó közösség megtalálta helyét a város életében, de szól az aggodalmakról és félelmekről is. A program második részében városunk polgármestere, Stubendek László és a film rendezője, a Svájcban élő, komáromi születésű Scheiner Péter köszöntötte a diákokat. Az emléknap méltó lezárása Dr. Novák Tamás holokauszt-kutató velős előadása volt.

A történelmi tanulságok őszinte kimondásával el tudjuk érni, hogy megfelelő oktatási programokkal, magunk és mások iránti tiszteletre neveléssel fel tudjuk készíteni a jövő generációit egy emberségesebb világ építésére.

Králik Zsuzsanna

főszervező

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?